Anna Heinrihsone

Anna Heinrihsone (1970)


Anna Heinrihsone teātra pasaulē ir pazīstama kā kostīmu māksliniece ar īpatnēju stilu, kur viena no tā iezīmēm ir spilgti tēli, kas atklājas savstarpējās attiecībās un darbībā.
Spilgti un oriģināli tēli ir raksturīgi arī viņas sižetiskajai glezniecībai. (Vilnis Vējš)

Anna Heinrihsone ir viena no ievērojamākajām Latvijas laikmetīgajām scenogrāfēm un kostīmu māksliniecēm ar starptautisku pieredzi. Kopš 1995. gada radījusi dekorācijas un kostīmus vairāk nekā 90 teātra izrādēm Latvijā, Igaunijā un Krievijā. Paralēli scenogrāfijai regulāri rīko personālizstādes un piedalās glezniecības grupu izstādēs.
Jau vairākus gadus kā savu glezniecības motīvu Anna Heinrihsone izmanto fotogrāfijas no ģimenes arhīva, koncentrējoties uz momentiem, kuros varoņi ir savstarpēji emocionāli tuvi un atbrīvoti.
Pagājušā gadsimta 30. un 50. gadu fotogrāfijas - kāda pāra mīlestības fragmenti. Viņi sēž blakus, viegli saskaroties pleciem, viņi brauc ar riteņiem (Augusts mazliet iepakaļ Vilmai), viņi guļ garā zālē ar smaidu un sēni uz galvas, viņa skatās foto objektīvā, cenšoties noturēties uz slēpēm. Mīlestība un erotika viņu starpā ir tik pat smalka, kā delikāts attiecību pavediens viņu starpā.
Annas Heinrihsones gleznās šie notikumi tiek pārvērsti garā vizuālā līnijā. Tas, kas notiek aiz kadra, ir fotogrāfijas turpinājums gleznā. Pagātnes melnbaltā bilde pārtop iedomātā darbībā. Miniatūro gleznu formātos fotogrāfijas motīvs atdzīvojas no melnbaltā līdz krāsai, tas plešas un parāda to, kas nav redzams mazajā ar roboto maliņu ierāmētajā senajā uzņēmumā.

„Es redzu, kas ir aiz foto rāmja, jūtu perifēro lauku. Pārkāpju robežu un gleznā ievelku to, kas kā nebeidzama ainava apņem šo pārīti. Ir kā pasaule piederētu tikai viņiem,” Anna Heinrihsone 


Kopš 1995. gada Anna Heinrihsone, strādājot kopā ar tādiem ievērojamiem Latvijas režisoriem kā Indra Roga, Viesturs Meikšāns, Aivars Leimanis, Rēzija Kalniņa, un krievu režisoriem – Ganādiju Ostrovski un Aleksandru Kaļaginu, radījusi dekorācijas un kostīmus Jaunajam Rīgas Teātrim, Valmieras drāmas teātrim, Latvijas Nacionālai Operai un Baletam, Tartu Vanemuine teātrim , MHAT/Maskavas mākslas teātrim un Novosibirskas operas un baleta teātrim. Anna Heinrihsone astoņas reizes ir tikusi nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai par labāko kostīmu dizainu, un divas reizes – 2000. gadā un 2012. gadā to ieguvusi.
Anna Heinrihsone (1970) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļu (1996). Paralēli scenogrāfijai sarīkojusi 13 personālizstādes un piedalījusies vairāk nekā 30 glezniecības un scenogrāfijas izstādēs Latvijā un ārzemēs. Šobrīd māksliniece strādā pie Džordža Kārsona filmas “GetMeLovedup.com” (Blazebuster Productions) tērpu izstrādes. Viņas darbi atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālā Mākslas muzejā (Rīgā, Latvijā), Swedbank laikmetīgās mākslas kolekcijā (Rīgā, Latvijā) un KUMU (Tallina, Igaunija) kolekcijās.