Marko Mäetamm

Marko Mäetamm (1965)

“Visi mani darbi ir balstīti patiesībā vai gandrīz patiesībā,” Marko Mäetamm.


Marko Mäetammir viens no ievērojamākajiem igauņu laikmetīgajiem māksliniekiem, divkārtējs Venēcijas Biennāles dalībnieks, melnā humora meistars, kurš strādā ar dažādiem medijiem, t.sk. fotogrāfiju, tēlniecību, animāciju, glezniecību un tekstu.
Marko Mäetamm mākslas prakse ir ļoti autobiogrāfiska – tās centrā ir ģimenes dzīve un sabiedrība. Mākslinieks pēta pelēko zonu starp privāto un publisko. Viņa darbi, par spīti to dažkārt drūmajam saturam, ir humora pilni. Tie ietver stāstus, kas no pirmā acu uzmetiena šķiet ļoti personiski un intīmi, bet patiesībā ir par katru no mums, jo pieskaras cilvēces pamatinstinktiem. Bieži tie attēlo kaut ko tik tuvu mūsu pieredzei, ka to neatpazīstam; dažkārt mums ir neērti par to runāt.

Marko Mäetamm dzīvo un strādā Tallinā. Studējis grafiku Igaunijas Mākslas akadēmijā, kur 1993. gadā ieguvis bakalaura grādu un 1995. gadā – maģistra grādu. Izstādēs piedalās kopš 1992. gada, sarīkojis 68 personālizstādes un piedalījies vairāk nekā 150 grupas izstādes visā pasaulē. 2003. un 2007. gadā Marko Mäetamm pārstāvējis Igauniju Venēcijas biennālē. Marko Mäetamm darbi izstādīti daudzviet pasaulē: Gallery Platan Budapeštā, Ungārijā (2001), Venēcijas biennālē Itālijā (2003), Vaino Āltonena muzejā Turku, Somijā (2009), Dorsky Gallery kuratoriālajā programmā Ņujorkā (2009), NADA mākslas tirgū Maiami, Floridā (2012), Gallery Iragui Maskavā, Krievijā (2014), galerijā IKON Lielbritānijā (2014) un daudz kur citur. Marko Mētams ir saņēmis vairākas balvas, tostarp Kristjana Rauda ikgadējo balvu (Igaunija, 2000), Baltijas Asamblejas balvu mākslā (2009) un Igaunijas Kultūrkapitāla fonda balvu (2011). 2008. gadā mākslinieks saņēmis arī Igaunijas Republikas apbalvojumu – Baltās zvaigznes V šķiras ordeni.
Marko Mäetamm atrodas publiskās kolkecijās - KUMU mākslas muzejs (Tallina, Igaunija), Viinistu Mākslas muzejs (Vīnistu, Igaunija), Astonas Universitāte (Birmingema, Lielbritānija), Kolgeitas universitāte (Hamiltona, Ņujorka, ASV)