Aleksejs Naumovs

Aleksejs Naumovs (1955)

Alekseja Naumova glezniecība ļoti pārliecinoši apliecina ainavas žanra aktualitāti arī 21. gadsimtā.
Mākslinieka vitalitāte dzīvē atspoguļojas arī viņa gleznieciskajā valodā - triepienā, kompozīcijā un krāsu kolorītā. Ar apbrīnojamu talantu, tonāli smalku krāsu izjūtu, gaismu, telpu un atmosfērisku vieglumu mākslinieks atklāj pilsētu burvību.
Jau vairāku gadu garumā Alekseja Naumova gleznu cikli top daudzās Eiropas un pasaules pilsētās - konkrētā vietā, gleznojot dabā. Autoram ir svarīga katra konkrētā vieta, laiks un sajūtas, kas pārtop gleznā, tāpēc kā piezīmes mirklim gleznas apakšējā malā līdzās parakstam var lasīt arī vietas nosaukumu un laiku. (Ilze Žeivate)

Vērtējot gleznotāja Alekseja Naumova pēdējā divdesmitgadē radītās daudzveidīgās Latvijas un teju vai visas pasaules ainavas, viņš nereti tiek dēvēts par izcilāko mūsdienu latviešu plenēristu.
Paralēli glezniecībai, Aleksejs Naumovs ir spožs bērnu grāmatu ilustrators un 2021. gadā ir saņēmis nomināciju visā pasaulē prestižajai Hansa Kristiana Andersena balvai par savu darbību bērnu grāmatu noformēšanā.  Mākslinieks ir aktīvs Latvijas kultūras darbinieks, daudzu žūrijas komisiju loceklis, bijis LR Kultūras vēstnieks Francijā un viesprofesors vairākās Eiropas mākslas augstskolās. Bijis iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators dažādos sadarbības projektos mākslā Itālijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet.
No 2007. līdz 2017. gadam Aleksejs Naumovs bijis Latvijas Mākslas akadēmijas rektors. Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Eduarda Kalniņa meistardarbnīcu (1983-1980) un Monumentālās glezniecības nodaļu pie Induļa Zariņa (1980-1974). Bijis Francijas valdības stipendiāts (Université Paris I Sorbonne – Arts Plastiques, Cinéma et Sciences de l’Art, École nationale supérieure des beaux-arts de Paris), studējot glezniecību Parīzē. Kopš 1994. gada ir profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Aleksejs Naumovs izstādēs piedalās kopš 1979. gada. Sarīkojis vairāk nekā 50 personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs visā pasaulē.
Alekseja Naumova darbi atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālā mākslas muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienībā (Rīga, Latvija), Mākslas Fondā (Maskava, Krievija), Alkāmo pilsētas muzejā (Alkāmo, Itālija), Swedbank mūsdienu mākslas kolekcija (Rīga, Latvija), SEB bankas mākslas kolekcija (Rīga, Latvija), Ventspils Nafta (Ventspils, Latvija)