Jānis Šneiders

Jānis Šneiders (1995)

"Savos darbos (strādājot ar akrila tinti un grafītu uz nogruntēta papīra vai audekla) cenšos atstāt lielāko vietu tukšumam, ko skatītājs pats var piepildīt, es neko necenšos īsti uzspiest. Darbs darbojas kā sēkla, bet skatītājs šajā gadījumā ir zeme – kas izaugs no sēklas ir atkarīgs no skatītāja. Šī ir mana interese par virsmām, tas, pie kā es tagad strādāju ir perspektīves režģi, kas paši savā būtībā ir plakani un klusējoši, bet ja tu kaut ko izmaini, tie sāk runāt, it kā tie būtu mierīgā ūdenī iemests akmens,” Jānis Šneiders.

"Jāņa Šneidera gleznas ir jūtīgi smalkas refleksijas par attēlošanas būtību un procesu. Tajās ar vienkāršiem izteiksmes līdzekļiem atveidoti šķietami vienkārši vizuālo elementu pretstatu pāri – tumsa un gaisma, ēna un priekšmeti, fons un priekšplāns, līnijas un izpludinājumi, balts un melns, redzams un neredzams, cietas un mīkstas formas. Mākslinieku interesē struktūru vienkāršības šķietamība un nosacītais brīdis, kad šajā šķietamībā tiek izjaukta ierastā kārtība, notiek nelielas, bet zīmīgas nobīdes elementu izkārtojumā un kontrastu attiecībās [...]" Santa Hirša.

Jānis Šneiders pēdējo gadu laikā kļuvis par vienu no pamanāmākajiem un arī apspriestākajiem jaunajiem latviešu māksliniekiem. Viņa glezniecībā ikdienas dzīves smalkākās detaļas pārtop metafiziskā reālismā un iedziļināšanās sīkumos atklāj pavisam jaunu, pārreālu perspektīvu uz dzīves procesiem.
2020. gadā Jānis Šneiders ieguva Secco Pontanova fonda "Klausa Mihaleca balvu" (Vācija) kā labākais jaunais Austrumeiropas – Baltijas mākslinieks, tādejādi saņemot iespēju ar personālekspozīciju piedalīties starptautiskajā laikmetīgās mākslas mesē POSITIONS Berlin 2020. Par savu personālizstādi “Vieta” Jānis Šneiders tika nominēts Purvīša balvai. 2019. gadā mākslinieks saņēma "Nordic & Baltic Young Artist Award'' balvu glezniecībā. Kopš 2017. gada Jānis Šneiders sarīkojis 8 personālizstādes Latvijā, Zviedrijā un Vācijā, piedalījies 30 grupu izstādēs.