Leonards Laganovskis

Leonards Laganovskis ir viens no redzamākajiem konceptuālistiem Latvijā. Viņa darbi ir mīklas prātam, kas ir balstītas zinātnē, literatūrā, atmiņās, asociācijās. Leonards Laganovskis strādā dažādās mākslas jomās - zīmējumā, grafikā, glezniecībā, fotogrāfijā, taisa objektus u.c.
20. gs. 90. gadu pirmajā pusē mākslinieks pievērsās atsevišķu arhetipu dekonstrukcijai, kas bieži ietver gan ironiju, gan humoru. Viņa radošās intereses skar sociālpolitiku, patērētājsabiedrību un kultūru. Mākslinieks tic un seko principam, ka VĀRDS bijis pirmais, un tieši tāpēc viņa darbos tekstam ir būtiskāka loma nekā, piemēram, krāsai.
Leonarda Laganovska māksla ir nesaudzīgi aktuāla. Tajā līdzās pastāv ironija un tēlainība, un to tandēms veido vairākus uztveres slāņus. Katrs darbs ir intelektuāla vērojuma rezultāts. Šādas mākslas uztverei tādēļ ir nepieciešami līdzīgi instrumenti, ar kādiem tā radīta, – intelektuāla ieinteresētība paskatīties acīs pašsaprotamiem pieņēmumiem, procesus ieraudzīt plašāk. Šajā atklāsmes brīdī neiztrūkstošas ir emocijas, kas šķietami intelektuāli auksto konceptuālismu padara par uztveramu, interesantu un arī emocionālu mākslu.

Leonards Laganovskis (1955) studējis Latvijas Mākslas akadēmijas Interjeru un iekārtas nodaļā, absolvējis Glezniecības nodaļu scenogrāfijas specialitātē (1979). Mākslinieks guvis plašu starptautisku pieredzi, vairākus gadus (1988–1994) dzīvojot Vācijā un aktīvi piedaloties tās mākslas dzīvē, organizējot personālizstādes un piedaloties grupu izstādēs ārvalstīs.
Leonarda Laganovska darbi atrodas publiskās kolekcijās: Latvijas Nacionālā mākslas muzejā (Rīga, Latvija), topošā Latvijas Laikmetīgā mākslas muzeja kolekcijā (Rīga, Latvija), Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā, Rutgersas universitātē (Ņūbransvika, Ņūdžersija, ASV), Neue Berliner Kunstverein (Berlīne, Vācija), Kupferstich Kabinett (Brēmene, Vācija), Kunsthalle Bremen (Brēmene, Vācija), Reha-Klinik Lubben (Brandenburga, Vācija), Artphilein Fondā (Vaduca, Lihtenšteina), Igaunijas Mākslas muzejā (Tallina, Igaunija), Eesti Pank (Tallina, Igaunija), Nacionālā Laikmetīgās mākslas centrā (Maskava, Krievija), S.P.Djagiļeva Laikmetīgā mākslas muzejā (Sanktpēterburga, Krievija).
Leonards Laganovskis dzīvo un strādā Rīgā, Latvijā.