Publikācijas

Iepazīstieties – Piuss Fokss! 

Anna Iltnere / 17.05.2013


Piuss Fokss savā darbnīcā Berlīnē 

Vēl līdz 21. maijam galerijā “Māksla XO” var pagūt apskatīties Berlīnes gleznotāja Piusa Foksa (Pius Fox, 1983) izstādi “Tas pats spoguļos”. Logopēdes un rokmūziķa dēls mēdz gleznot virkni mazu glezniņu, izkārtojot tās uz lielas sienas. Ne tikai izstādē, bet arī darba procesā. Arterritory.com mākslinieks stāsta, ka viņš sen atmetis ilūziju, ka vienā gleznā iespējams ielikt “visu”. Tālab top vairāki mazi darbi, lai varētu izmēģināt un realizēt pēc iespējas vairāk ideju. Tajā pat laikā Piusa Foksa darbnīcā top arī lielizmēra gleznas. Lūdzām jauno mākslinieku, kuru Berlīnē pārstāv galerija Martin Mertens, atbildēt uz 12 gluži ikdienišķiem jautājumiem, kā arī ļaut ielūkoties Berlīnes darbnīcā. Piuss Fokss kopš 2004. gada sarīkojis piecas personālizstādes Berlīnē, Minhenē un Parīzē, kā arī piedalījies 17 grupas izstādēs Berlīnē, Minhenē, Ķelnē, Karlsrūē, Londonā, Parīzē, Atēnās un Gruzijas Nacionālajā mākslas muzejā Tbilisi. Viņa darbi bijuši eksponēti mākslas mesēs Preview BerlinArtAmsterdamMunich ContempoSlick BrusslesDrawing Now ParisSlick Paris un Pulse Miami. Aizejiet uz izstādi, lai izbaudītu, kā tas ir, kad galerijas zāle iegūst papildus plašumus, jo vairākas Foksa gleznas šķiet kā logi vai durvis – ne tikai attēlotajā, bet arīdzan iespaidā. 

1. Labākais dienas brīdis.
Pat ja dienas gaitā notiek kas cits lielisks, labākais dienas brīdis tomēr ir brīvā gara triumfs.

2. Kāpēc nodarbojies ar mākslu?
Vairākas manas šķautnes tādējādi iegūst redzamu formu, turklāt process tās atdzīvina. Bet pieļauju arī citas iespējas, kāpēc nodarbojos ar mākslu. Tā varu atvēlēt lielu telpu šaubām. Neko citu es ilgstoši nespēju padarīt. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi – mākslinieki pievelk sievietes. Pat Freids nespēja izskaidrot, kālab tā... 

3. Filma, koncerts, izstāde vai grāmata, kas atstājusi neizdzēšamu iespaidu.
Pēdējo grāmatu izlasīju pirms gandrīz diviem gadiem –  J.B. Pontalis “La force d'attraction”. Tā atstājusi ļoti spilgtu iespaidu...

4. Kur darbiem šobrīd rodi idejas?
Darbnīcā, un ejot no darbnīcas mājup.

5. Kuru mākslas darbu tu vēlētos kaut tie būtu tavā īpašumā?
Džoto, Pjēro della Frančeskas, Rafaēla, Vermēra, Matisa vai Sezāna gleznas. Labprāt uzzinātu, kā mainītos mana attieksme, ja šie būtu manā īpašumā, un diendienā ar tiem dzīvotu.

6. Ko dari, kad nenodarbojies ar mākslu?
Mākslu aizstāju visdažādākos veidos.

7. Tu daudz guli?
Jā, miegs ir svarīgākais mana ķermeņa uzbūvei. Ja vien varu, guļu, cik uziet. Lielākā daļa cilvēku guļ pārāk maz. 

8. Vai kaut ko kolekcionē?
Paliekas no pagātnes un savām gleznām.

9. Viena no svarīgākajām lietām tavā darbnīcā?
Krāsas un mūzika. 

10. Kas tev garšo, kas negaršo?
Man garšo ēdiens, kurā var just vēsturi, bet kas vienlaikus sagādā nelielu pārsteigumu. Bez sirsnības pagatavots ēdiens mani sadusmo.

11. Kas gribēji būt bērnībā?
Arheologs un mūziķis. Meklēt un atrast, un – dionīsiska izteiksme. Domāju, ka ar to nodarbojas arī gleznotājs.

12. Trīs radoši cilvēki, ar kuriem kopā vakars noteikti izdotos.
Džimijs Hendrikss un Pikaso – Bridžitas Bardo sabiedrībā.

http://www.arterritory.com/lv/blogi_video/dienas_ducis/2292-iepazistieties_piuss_fokss/