Laris Strunke

Laris Strunke (1931-2020)

Ievērojamais latviešu izcelsmes gleznotājs, Zviedrijas Karaliskās Mākslas akadēmijas Goda loceklis, Latvijas Republikas IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Laris Strunke joprojām ir viens no pašiem ievērojamākiem Zviedrijas māksliniekiem, gleznotājs ar pasaules vārdu, uzticīgs abstraktai gleznošanas manierei, kura daiļrade pieskaitāma pie Eiropas abstraktās glezniecības virsotnēm.

Savu bērnību Laris Strunke pavadīja Vecrīgā – Mārstaļu ielā kopā ar ģimenes draugiem – Aleksandru Čaku, Antu Klinti, Kārli Padegu, bet kā gleznotājs viņš izveidojās jau Zviedrijā, un šodien viņa darbnīca iekārtota bijušajā Zviedrijas karaļa oranžērijā senajā Hāgas parkā, Stokholmas pievārtē. Lara Strunkes glezniecība izceļas ar ziemeļniecisku skarbumu, monumentalitāti, vērienīgumu, formas skaidrību un lakonismu, ritmu un tonāli noskaņotu un emocionālu gleznojumu. Viņa gleznas jāuzņem kā darbība, kas rada kontaktu ar ieeju dabas pasaulē. Ja seko līdzi autora radīšanas priekam, ja uzticas viņa izjūtām, viss kļūst pavisam vienkāršs. Dominējošie pamatmotīvi viņa gleznās ir daba, telpa, forma, zīme, situācija.

Lara Strunkes darbiem - gan lielajām eļļas kompozīcijām, gan tušas gleznojumiem, ierosmes gūtas dabā. Viņa ainava ir Ziemeļzemes krasts – Gotlandes jūras piekraste un Īslandes klinšu grēdās un sniega pārkares, ko mākslinieks savās gleznās noved līdz zīmei. Darbi atklāj mākslinieka priekšstatus par laiku un telpu, radot plašuma izjūtu paša izraudzīto formu un izmēru ietvaros, ļoti pietuvinātos tuvplānos.

Laris Strunke ir Zviedrijas Karaliskās Mākslas akadēmijas Goda loceklis.
Kopš 1959. gada mākslinieks ir rīkojis personālizstādes dažādās Zviedrijas pilsētās, kā arī piedalījies grupu izstādēs Zviedrijā, Norvēģijā, Itālijā, Meksikā, Dānijā, Ungārijā, Ķīnā, Somijā, Kanādā, Latvijā, Īslandē, Vācijā, Austrālijā, Brazīlijā.
Lara Strunkes darbi atrodas daudzās privātās un publiskās mākslas kolekcijās Zviedrijā – Stokholmas Modernās mākslas muzejā, Nacionālajā mākslas muzejā Stokholmā, Gēteborgas Mākslas muzejā, Malmes Mākslas muzejā, Skiču muzejā Lundā, Vasteras Mākslas muzejā, Linkopingas Mākslas muzejā, Eskilstunas mākslas muzejā, Tehnikas muzejā Laholmā, kā arī Ungārijas Nacionālajā galerijā Budapeštā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un Swedbank mūsdienu mākslas kolekcijā Rīgā.
Laris Strunke apbalvots:
2003. gadā - Latvijas Republikas IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordenis,
2002. gadā - Latvijas Mākslinieku savienības zelta medaļa,
2002. gadā - Egona Lundgrēna medaļa (Zviedrijas Karaliskā Mākslas akadēmija),
2001. gadā - Prinča Eižena medaļa (Zviedrija)


"Glezniecība - tas ir mans dzīvesveids, forma, kādā es visspilgtāk izsaku un realizēju sevi.
Un to laiku, kas man dots, materializēju darbā.

Es griežos pie dabas, es dzīvoju kopā ar dabu. Kājām pārstaigātas Gotlandes piekrastes, Islandes fantastiskās piekalnes...

Šķiet es staigāju apkārt ar formām, tās jau ir manī, un es meklēju, vai varu tās atklāt arī citur..."

Laris Strunke.