Litogrāfi 2001...


Litogrāfi VI. 2006. Rīga

 

 


Litogrāfi VI. 2006. Rīga

  


Litogrāfi V. 2005. Rīga

 


Litogrāfi V. 2005. Rīga

 

 


Ilona Abiļeva un Andris Abiļevs

 

 


Litogrāfi VI. 2006. Rīga

 

 


Andris Vītoliņš

 

 


Litogrāfi. 2005. Rīga

 


Anna Heinrihsone un Helēna Heinrihsone

  


Helēna Heinrihsone

Projekts "Litogrāfi"

"Māksla XO" galerijā notiek kopš 2001.gada

Litogrāfija (akmensspiedums) ir viena no sarežģītākajām grafikas tehnikām, kas tās radītājam liek izprast ne tik vien sevi, bet arī akmeni. Tās aizsākumi meklējami 18.gadsimta beigās, "ziedu" laikus piedzīvojot 19.gadsimta otrajā pusē.

Gleznotāja Helēna Heinrihsone ar litogrāfijas tehnikas apgūšanu sāka aizrauties 1990.gadu beigās. Tad arī radās ideja par ikgadēju gleznotāju - litogrāfu izstādi, kas kopš 2001.gada jūnija vienmēr notiek "Māksla XO" galerijā.

Kāpēc gleznotājiem vēl ir nepieciešama šīs grafikas tehnikas apgūšana?

Helēna Heinrihsone savai atbildei izvēlējās pasaulē slavenā gleznotāja un arī lieliska litogrāfijas meistara Marka Šagāla vārdus:

"Šķiet, ka kaut kā man pietrūktu, ja es, atstājis novārtā krāsu, noteiktā dzīves brīdī nebūtu pievērsies gravīrai un litogrāfijai.

Jau agrā jaunībā, kad tikko sāku lietot zīmuli, meklēju kaut ko, kas varētu plūst līdzīgi milzu straumei, kas tiecas uz tāliem, vilinošiem krastiem.

Kā talismanu izjūtu litogrāfijas akmeni un vara plati.

Man likās, ka uz tiem varēšu izvietot visas manas bēdas un priekus... visu, kas piepildījis manu dzīvi: dzimšanas, nāves, kāzas, ziedus, dzīvniekus, nabagus, vecākus, mīlētājus naktī, bibliskos praviešu tēlus ielās, templī un debesīs.

Ar gadiem - dzīves traģēdiju mūsos un ārpus mums."

 


Otto Zitmanis "Vakars mājās"2006, lito., 51,5x59,5 

 

 


Ivars Heinrihsons "Melnie zirgi"2005, lit., 86x68