Goijas karnevāls 2006
Satura attēls(i)
Frančeska Kirke "Fatālā sieviete"2007, a/eļļa, 90x90
Aleksejs Naumovs "Pirms karnevāla"2006, a/akrils, 120x150
Kristaps Zariņš "Veltījums Goijam.Manekens"2005, a/eļļa, 130x97
Kaspars Zariņš "Goijas sapnis"2006, a/eļļa, 40x55
Goijas karnevāls 2006.
Goijas karnevāls 2006.
Goijas karnevāls 2006.
Goijas karnevāls 2006.
Goijas karnevāls 2006.
"G O I J A S K A R N E V Ā L S"
...Zibsnis lillā, sarkanbrūns
Āksts un karalis, punduris drūms.
Karmīna švīka, zvēra vieplis - sejas Rindā stāj, virsū lec.
Karuseli skarbu griež dzīves rats!
Zelta acs - viltus skats, kas ir kas?
Brunči, erca dūzis, āksta mūlis - sejas-
Maskarāde!
Dzer visu, dzer sausu, aizmirsties
Šai gaismā, šai skaņā.........
Spāņu 18. / 19. gs gleznotājs Francisko Goija tiek uzskatīts par vienu no viskarnevāliskākiem autoriem Eiropas glezniecības un grafikas vēsturē. Savos darbos viņš skatītajam atklāj to nepārprotamo līdzības saiti, kas pastāv starp tādām parādībām kā Karnevāls, Revolūcija un Laiku, kad viens gadsimts nomaina otru - vienas pasaules miršanu un jaunas pasaules dzimšanu. Visu savu garo mūžu gleznotājs centās izzināt sabiedrības tikumus, visslēptākās vēlmes un kaislības.
Dzīves realitāti Goija atklāj kā teatralizētu "prieka" pasauli - karnevālisku gājienu, kas patiesībā ir ikdienas dzīves farsa atmaskošana, īpaši smeldzīgi un nežēlīgi. Goijas varoņi ir tautas masas - sievietes un vīrieši, veci un jauni, nabagie un bagātie, politiskais galms un inteliģence, skaistuļi un kropļi, gudri un naivi, vīrišķīgi un bailīgi. Viņi visi veido to veselumu, kuram Goija pieder pats ne tikai ar savu prātu un jūtām, bet ar visu savu būtību, izjūtot sevi kā neatņemamu daļu no tautas.
Karnevāls ir visu iznīcinošā un visu atjaunojošā laika svētki.Tas tuvina, apvieno, saderina un sapāro svēto un profāno, augsto un zemo, diženo un niecīgo, gudro un muļķīgo... Uz karnevāla laiku tiek atcelti likumi, liegumi un ierobežojumi, kas nosaka parastās, ārpus karnevāla ritējušās dzīves struktūru un kārtību: vispirms tiek atcelta hierarhiskā struktūra un visas ar to saistītās baiļu, bijāšanas, pietātes, etiķetes u. tml., formas, proti, viss, ko nosaka cilvēku sociālā hierarhija un jebkāda cita ( arī vecuma starpības izraisītā ) nevienlīdzība. Tiek atcelta jebkāda distance starp cilvēkiem, un spēkā stājas īpaša karnevāla kategorija - familiāri brīvs cilvēku kontakts. Šis moments karnevāliskajā pasaules izjūtā ir ļoti svarīgs. Cilvēku uzvedība, žests, un vārdi atbrīvojas no jebkādu hierarhisko stāvokļu varas.
Izstādes apmeklētāji ir laipni aicināti nobalsot par savu Goijas karnevāla favorītu!