Jaunumi

09.03. - 01.04.2023 ERIK MATTIJSSEN "Lelles uz aukliņām"

09.03. - 01.04.2023

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Zilās bungas. 2023, guaša, zīmulis uz papīra, 65x55 cm

ERIK MATTIJSSEN

Lelles uz aukliņām


“Esot māksliniekam, viena no priekšrocībām ir tā, ka nav jāraizējas, ko darīt vecumdienās. Esmu pārliecināts, ka es nekad nepārstāšu zīmēt un gleznot.
Visi mani mākslas darbi ir tapuši uz papīra, nekad uz audekla, un es vienmēr izmantoju vairākus materiālus. Kur tas ir nepieciešams, zīmuli (smalkām detaļām); pasteļus, ja krāsām jābūt maigām un samtainām, un guašas aktīvākai, stiprākai krāsu paletei. Es konsultējos ar citiem māksliniekiem, ja jūtos apmaldījies. Kirhners ir lielisks palīgs, protams, Deivids Hoknijs un Anrī Matiss, un Hansa Ēbelinga Koninga neatkārtojamās krāsu izvēles turpina mani iedvesmot,”
Erik Mattijssen.

Ēriks Matījsens savās gleznas nefokusējas uz precīzu objektu tekstūras atveidošanu, prasmīgas kompozīcijas radīšanu, vai to, cik skaisti var attēlot krītošo gaismu. Būtisku lomu viņa darbos spēlē ikdienišķi priekšmeti, kuri viegli aizmirstas, bet vienlaicīgi tās ir lietas ar vēsturi, kurām pievienota kolektīvā atmiņa. Viņam patīk lietas, ko cilvēki kolekcionē un rūpīgi glabā, novērot kā tās tiek izkārtotas uz virtuves galdiem, dzīvojamās istabās, uz logu palodzēm un tirdzniecības stendos. Dažkārt, mākslinieks savu iedvesmu gūst no sadzīves ainām ar lietām, kuras tur īsti neiederas: Ko dara uz stīgām piekarināts degunradzis virs kamīna dzegas, un kāpēc viesistabā ir liels melns zirgs?
Ēriku Matījsenu vienmēr interesējusi arī rotaļlietu pasaule un modeļu veidošana, kas ir kā pieaugušo pasaules kopija, kurā mēs dzīvojam. Pirmais mākslas darbs ar lellēm tapa 2001. gadā, kam par paraugu kalpoja beļģu politiskā leļļu teātra lelles Antverpenē. Arī pirmais mūzikas ieraksts, ko savā jaunībā mākslinieks iegādājās bija Sendijas Šovas dziesma “Lelle uz aukliņas” (“Puppet on a String”, Sandie Shaw)!
Tas nav kaut kas sirreāls, drīzāk reālisms ar vieglu absurda perspektīvu, kur krāsai un tam, kā mākslinieks konstruē savus gleznojumus ir īpaša nozīme. Ēriks Matījsens savu gleznojumu priekšplānā novieto brīvus, vaļīgus priekšmetus - kā izgrieztas lelles vai dzīvnieku figūras, augus vai citus priekšmetus, kas atgādina teātra rekvizītus. Tā ir mulsinoša spēle ar 2D un 3D attēlojumu, kur pats mākslinieks jūtas kā mājās.
Izstāde Māksla XO galerijā, kurai dots nosaukums “Lelles uz aukliņas” liela nozīme piešķirta leļļu teātra lellēm. Tie ir pamesti interjeri, rotaļlietas, ar kurām vairs nespēlējas, mēroga modelis, visi šie objekti ir intuitīvi izveidoti un savienoti kopā. Tie stāsta stāstu, kas galu galā ir jāizdomā pašam skatītājam.

„Ikdienišķi un tai pat laikā personīgi, Matījsens padara redzamu to, kas cilvēkiem ir dārgs. Viņa mākslas darbi ir liecinieki īpašai personīgajai saiknei ar cilvēkiem, kurus mākslinieks ir sastapis. Viena no centrālajām un bieži sastopamām tēmām Ērika Matījsena darbos ir “la condition humaine (cilvēka liktenis)”, un viņš ir mākslinieks, kurš to pauž ļoti personiski, kļūstot par liecinieku cilvēcībai un cilvēciskumam, kas ir pazīstams daudziem,” Colin Huizing, NOG kolekcijas kurators  (Stedelijk Museum Schiedam).

Ēriks Matījsens (1957) dzīvo un strādā Amsterdamā, Nīderlandē. Absolvējis Gerita Rītvelda akadēmiju (1984, Amsterdama, Nīderlande). Kopš 1985. Gada piedalījies vairāk kā 100 grupu izstādēs un sarīkojis 42 personālizstādes Nīderlandē, Vācijā, Beļģijā, Francijā, Norvēģijā, Igaunijā, Portugālē, Itālijā, Īrijā, ASV, Meksikā un tagad arī Latvijā. Kopš 1988. gada pasniedz lekcijas Gerita Rītvelda akadēmijā (Amsterdama, Nīderlande) un ar savām vieslekcijām un meistarklasēm viesojies mākslas institūcijās visā pasaulē.
Ērika Matījsena darbi atrodas vairāk kā 30 publiskās un privātās mākslas kolekcijās, to vidū  Stedelijk Museum Schiedam (Shīdama, Nīderlande), Stedelijk Museum Amsterdam (Amsterdama, Nīderlande) un Ballinglen Museum of Contemporary Art (Ballycastle, Īrija).

www.erikmattijssen.nl