Jaunumi

09.02. - 04.03.2023 LUCIANA MARIANO "Tējas laiks"

09.02. - 04.03.2023

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Nepieklājība. 2021, audekls, akrils, 40x30 cm

LUCIANA MARIANO

Tējas laiks


“Piedzimstot un uzaugot Dienvidamerikā, man bija divas izvēles: pakļauties vai dumpoties. Es noteikti esmu dumpiniece. Pārāk ilgi esmu noraudzījusies, kā sievietes visā pasaulē tiek pakļautas vardarbībai un ar savas mākslas starpniecību, lai cik šis ieguldījums būtu subjektīvs vai pieticīgs, runāju par tādām tēmām kā dzimums, rase, sociālā vienlīdzība, taisnīgums, izvēle, empātija un cilvēktiesības. Mākslinieki nevar izlabot pasauli... bet mēs to varam uzgleznot.
Viss, kas notiek man apkārt: lietas, ko es redzu, dzirdu, jūtu, kļūst par izejvielu, no kuras rodas mans darbs,”
- Luciana Mariano, 2022.

Luciana Mariano ir itāļu un portugāļu izcelsmes brazīliešu gleznotāja, naivisma pārstāve trešajā paaudzē. Pēdējo 14 gadu laikā piedalījusies naivisma mākslai veltītās izstādēs un projektos galerijās un muzejos visā pasaulē.
Luciana Mariano ir autsaidere, laikmetīga naiviste, kurai raksturīgs daudzkrāsains, košs stāstījums. Kaut arī tai piemīt bērnišķīgums un smalkums, viņas daiļrade nav brīva no nemierīgas provokācijas. Tā iekļauj viņas sievišķo Visumu, mazus noslēpumus intriģējošos elementos. Vienmēr ir kaut kas ko stāstīt, novērot un apspriest: reizēm gleznu apdzīvo apaļīgi kaķi un trokšņaini tēli, citreiz tā ir gluži vienkārši klusa vai neapdzīvota, ko akcentē diskrēti priekšmeti un simboli, kas atklāj mākslinieces iekšējo pasauli un aicina skatītāju dalīties savos brīnumos, pārdomās un stāstos.

Luciana Mariano (1971) piedzimusi un uzaugusi Sanpaulu, Brazīlijā, bet pašlaik dzīvo un strādā Pirkalā, Somijā. Kopš 2018. gada piedalījusies 36 grupu izstādēs un izveidojusi 12 personālizstādes visā pasaulē. Luciana Mariano tika izvirzīta kā naivās mākslas pārstāve 2010. gada Govju parādē (Cow Parade) Sanpaulu, Brazīlijā. 2012. gadā Seneca Project ietvaros Luciana Mariano uzgleznoja murāli “Pasaule ir mūsu mājas (The World is our Home)” Vemblijā, Lielbritānijā.
Lucianas Mariano darbi ir publiskās kolekcijās: Starptautiskās Naivās mākslas muzejs (Riodežaneiro, Brazīlija), Musée d'Art Spontané (Brisele, Beļģija), Bulgārijas Naivais muzejs (Sofia, Bulgārija), Naivās mākslas mini muzejs (Paratī, Brazīlija).

Vairāk par izstādi:

https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/13.02.2023-feminisms-sieviesu-tiesibas-un-naivisms-galerija-maksla-xo.id285861