Jaunumi

08.12.2022. - 07.01.2023 FRANČESKA KIRKE "Skaistuma dekonstrukcija"

08.12.2022 - 07.01.2023

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Madonna Litta. Variācija par tēmu. 2022, audekls, jaukta tehnika, 2x(100x80cm)

FRANČESKA KIRKE

Skaistuma dekonstrukcija


„Pasaule, kuru viņa izveidojusi kā vizuālu uzskatāmību, ir skumju nojautu, krēslainu noslēpumu, fantastisku pārvērtību, izzudušu kaislību un [...] arī karnevāliska maiguma un vispiedošanas, klusās nostaļģijas un mīlestības alku pilna,” Ivars Runkovskis.

Frančeskas Kirkes pēdējo gadu izstādes caurvij trauslums un apdraudējums – cilvēka dzīvībai vai mākslas darbam. Mākslas darbs un laika jēdziens - radīšana un iznīcība.
Laikā, kad pasaulē uzliesmojis mākslas vandālisma un kara izraisīts posts, savā jaunākajā izstādē „Skaistuma dekonstrukcija” ar dziļu bijību pret mākslas darbu Frančeska Kirke uzlūko Valsts Ermitāžas (Sanktpēterburga, Krievija) kolekcijā esošo Leonardo da Vinči „Madonna Litta”. Caur to velkot arī paralēles trauslajai mātes un bērna tēmai, un notikumiem Ukrainā.

„Mana izstāde tiek atklāta neilgi pirms Ziemassvētkiem.
Marija un bērns nav drošībā šoziem Ukrainā... daudzas Marijas un bērni...” Frančeska Kirke.

 

Frančeska Kirke (1953) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1978) un Latvijas Mākslas akadēmijas prof. Eduarda Kalniņa meistardarbnīcu (1987).  Ievērojamākās pēdējā laika izstādes – „Trauslums/Fragile” (2019, Mākslas muzejs Rīgas Birža, Rīga, Latvija), „Bez fetiša” (2019, Rūmenes muiža, Kandava, Latvija), „Somebody” (2017, Māksla XO galerija, Rīga, Latvija).
Frančeskas Kirkes darbi iekļauti publiskās kolekcijās: Latvijas Nacionālā mākslas muzejā un Mākslinieku savienības muzejā (Rīga, Latvija), Ludviga muzejā (Ķelne, Vācija), Valsts Tretjakova galerijā (Maskava, Krievija), Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā, Rutgers Universitāte (Ņūbrunsvika, Ņūdžersija, ASV).

*Madonnas apmetnī zilā ultramarīna krāsa simbolizē tīrību un nevainību, arī karalisku izcelsmi. Sarkanā – Kristus asinis un upuri.


Vairāk par izstādi:

https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/08.12.2022-franceskas-kirkes-skaistuma-dekonstrukcija.id279891