Jaunumi

16.06. - 23.07.2022 STEPHEN WILKS "Ceļojošie ēzeļi. Veltījums"

16.06. - 23.07.2022

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Kopā. 2006, papīrs, zīmulis, 42x29,5 cm

STEPHEN WILKS

Ceļojošie ēzeļi. Veltījums


Māksla XO galerija sadarbībā ar
Galeria Szydlowski (Varšava) un Kai Hilgemann Galerie (Berlīne), no 2022. gada 16.jūnija līdz 23. jūlijam Latvijas mākslas notikumiem piedāvā unikālu iespēju piedzīvot Berlīnē dzīvojoša britu mākslinieka Stīvena Vilksa izstādi-performanci kas aptvers skulptūras no porcelāna, gleznas, zīmējumus un mehānisku, rotējošo skulptūru „Ēzeļu karuseli”, kā danse macabre alegoriju, brīdinot cilvēkus par zemes dzīves laicīgo dabu... Tā būs vienreizēja iespēja skatīt klātienē šo skulptūru grupu, kas eksistē vien divās versijās, no kurām pirmais „Ēzeļu karuselis” 2010. gadā tika pārdots izsoļu namā Sotheby’s, lai ienākumus ziedotu Amsterdamas Mākslas akadēmijas atbalstam un paglābtu to no slēgšanas.

Neskatoties uz to, ka Stīvenu Vilksu mākslā interesē augstās patiesības meklējumu, katrā viņa darbā ir aplūkota mūsdienu realitāte – no ikdienišķām lietām līdz pilsētu struktūrām, zemes un okeānu dzīlēm, klimata pārmaiņām, maza indivīda pārdzīvojumiem vai lielai politikai. Iedvesmu un idejas viņš smeļas garās pastaigās pa pilsētu vai laukiem. Pēc mākslinieka domām, ikdienišķo parādību paaugstināšana par kaut ko negaidītu un poētisku ir mākslas lielā misija.
„Vilks staigā pa pilsētas labirintiem, lai iemūžinātu gaistošus mirkļus un ietērptu tos dzejā un politikā, ironijā un drāmā,” Rakstījis Raj Kamal Jha.

Stīvens Vilks ir ass vērotājs ar labu humora izjūtu un dziļām zināšanām pasaules kultūrā. Apdāvināts ar labu materiāla izjūtu, mākslinieks spēlējas ar to dažādām īpašībām un to radītām asociācijām. Jebkurš materiāls viņa rokās pārvēršas mākslā.
Stīvens Vilks aicina skatītāju pārvērtēt savus uzskatus par to, kā mēs domājam un redzam, atmodinot brīnuma sajūtu. Mākslinieks ir pārliecināts, ka viss mainās, ja mēs mainām savu skatījumu uz lietām.
Stīvena Vilksa netipiskie ceļojumi pa pasauli aizsākās 1999. gadā, kad mākslinieks uzšuva savu pirmo ēzeli: lielu, dabiska izmēra lupatu lelli no pelēka auduma, ar asti, krēpēm, lielām pogu acīm un vēderu ar rāvējslēdzēju, kas pildīja arī somas funkciju. Pirmais lupatu ēzelis, vārdā Baltazars, kļuva par pastāvīgu Stīvena Vilksa kompanjonu pastaigās pa pilsētu. Vārdu savam pavadonim viņš aizņēmās no franču režisora Robēra Bresona 1966. gadā tapušās filmas “Au hasard, Balthasar”, kuras galvenais varonis ēzelis kļust par metaforu radībai, kurai jāpacieš nežēlība, nepateicība un uzmanības trūkums. Ar laiku Baltazaram pievienojās seši citi ēzeļi, kuri uzsāka savu, kaut kādā ziņā no mākslinieka neatkarīgu dzīvi, ceļojot pa visu pasauli un vienus pagaidu saimniekus nomainot pret nākamajiem. Procesā veidojas aizbraukšanas, ierašanās un šķiršanās ritms, un notiek pastāvīga mija starp publisko un privāto telpu. Ceļojumu laikā ēzeļu vēderi piepildās ar piezīmēm, fotogrāfijām, skicēm. Tikšanās, atmiņas, individuālās realitātes tiek pārnestas tālāk ar ceļojuma nepārtrauktību. Ēzeļi pārvēršas par starpniekiem un sociālās intersubjektivitātes radītājiem.
Līdz šim Stīvena Vilksa ēzeļi pabijuši Mozelē, Parīzē, Marseļā, Brēmenē, Berlīnē, Barselonā, Amsterdamā, Pekinā un Tokijā. 2022. gada maijā uz Latviju devies pilnīgi jauns, Stīvena Vilksa šūts ēzelis, kurš kā sava pirmā ceļojuma galamērķi ir izvēlējies Rīgu, lai piepildītu savu vēderu ar jauniem iespaidiem un piedzīvojumiem.

Autobiogrāfija un “danse macabre” šķiet savādi partneri aktīvas mākslinieciskās dzīves sasniegšanā. Bet Stīvena Vilksa performanču, skulptūru un gleznu raksturs tās apliecina kā netipiskus, emocionālus biedrus angļu mākslinieka daiļradē [...]
Ceļot ar “ēzeli mugurā” Stīvena Vilksa gadījumā ir ne tikai reģionāls angļu izteiciens, bet arī ačgārns melnā humora pielietojums. Ēzelim kā klejojošam nastnesim, dzīvniekam, kas ir saistīts ar nabadzīgajiem un atstumtajiem, tiek piešķirta dominējošā loma viņa darbos.
Darba autobiogrāfiskais aspekts ir ideja par mākslinieka spēju asociēties un identificēties, redzēt pasauli no “citādā” pozīcijas, no pretēja skatpunkta. Humors kļūst vēl nozīmīgāks, jo kritizē mūsdienu pasaules netaisnīgos apstākļus. Ēzelim ir tik cieša saistība ar spāņu un latīņamerikāņu kultūrām, ka rodas kārdinājums Vilksu noturēt par mūsdienīgu Sančo Pansu, kura mākslas darbi nereti ir ironiski komentāri, mūsdienīgi “sančissimo” vai sakāmvārdos ietverti “smejies vēderu turēdams” joki, kas balstīti uz melnā humorā ietvertiem novērojumiem par pasauli. Laikmetīgs Servantesa varonis (drīzāk jau anti-varonis), kas cīnās ar mūsdienu netaisnības vējdzirnavām,
” Marks Gisborns, 2009.

Stīvens Vilks dzimis (1964) Bridžvoterā, Somersetas grāfistē, Anglijā. Studējis angļu literatūru Kenterberijas Universitātē; tēlotājmākslu Parīzes mākslas akadēmijā un Valsts mākslas akadēmijā Amsterdamā. Savā daiļradē pievēršas dažādām mākslas formām – zīmējumam, grafikai, glezniecībai, tēlniecībai, fotogrāfijai un keramikai. Kopš 1991. gada sarīkojis 43 personālizstādes un piedalījies vairāk nekā 100 grupas izstādēs visā pasaulē.
Stīvena Vilksa darbi iekļauti vairāk kā 20 publiskās mākslas kolekcijās pasaulē: Francijas Nacionālais laikmetīgās mākslas fonds- FNAC (Parīze, Francija), Reģionālais laikmetīgās mākslas fonds FRAC PACA (Marseļa, Francija), Nacionālais Fotogrāfijas centrs (Parīze, Francija), Collection Lambert (Aviņona, Francija), Champagne Vranken Pommery (Reimsa, Francija), Ludviga muzejs (Ķelne, Vācija), Berlīnes Valsts muzejs (Berlīne, Vācija), Berlīnes galerija (Berlīne, Vācija), NBK- Neuer Berliner Kunstverein (Berlīne, Vācija), Bīlefeldes Mākslas muzejs (Bīlefelde, Vācija), Berlīnes Mākslas akadēmijas kolekcija (Berlīne, Vācija), Vintertūras fotomuzejs (Vintertūra, Šveice), J. K. Van den Broek Collection (Arnema, Nīderlande), Soho House Dean Street mākslas kolekcija (Londona, Apvienotā Karaliste), Soho House Miami mākslas kolekcija (Maiami, ASV), ACAC– Aomori Laikmetīgās mākslas centrs (Aomori, Japāna), AGSA–Dienvidaustrālijas Mākslas galerija (Adelaida, Austrālija), Ķīnas Mākslinieku biedrība (Pekina, Ķīna), Collection Azcarraga (Mehiko, Meksika) u.c.
Stīvens Vilks dzīvo un strādā Berlīnē, Vācijā.

https://stephenwilks.net/

Vairāk par izstādi:

https://arterritory.com/lv/vizuala_maksla/intervijas/26246-muslaiku_sanco_pansa

https://arterritory.com/ru/vizualnoe_iskusstvo/intervju/26212-sovremennyi_sanco_pansa

https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/17.06.2022-stivena-vilksa-celojosie-ezeli-piestaj-galerija-maksla-xo.id264756

Paldies par atbalstu:               

                                            Michel Castaignet   Renārs Derrings   Inta & Lauris Liepas   Andris Breže   Juris Cekuliņš