Jaunumi

19.11. - 31.12.2020 VINETA KAULAČA "Uzgaidāmā telpa"

19.11.2020 - 31.12.2020

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Intensitāte I. 2019, audekls, eļļa, 200x140cm

VINETA KAULAČA

Uzgaidāmā telpa


„Attiecības ar telpu ir izmainītas pēkšņi. Tā retinātā laika sajūta, ko piedzīvojām pavasarī, ir izmainījusi arī telpiskās attiecības. Tukšas pilsētas, ielas, stacijas, lidostas, muzeji, teātri vairs nav kādas apzināti virzītas iztēles rezultāts, bet gan jaunā realitāte. Sākotnēji neticamu attēlu plūsma, kas pārpludināja publisko mediju telpu, ir apliecinājusi, ka tukšās telpas ir sava laika zīme.
Starpstāvoklis. Robežsituācija, kas veido jauno realitāti. Kāpināta dotā mirkļa apjausma. Realitāte kā mainīga attiecību sistēma, kas nemitīgi top no jauna. Spriedzes pilna perspektīva, kas ietiecas nezināmajā.
Veidojot šo izstādi, turpinu strādāt pie tēmu loka, kas uzlūko telpu, telpiskās attiecības un laiku kā dimensijas, kuras ieraugāmas pateicoties izmaiņām, uztveres fokusa pārvietojumam, distancei. Manas darbības uzmanības lokā ir telpiskas struktūras, kuru uztveres kāpinājums panākts to atveidojot attīrītu no liekā. Telpa, kas apstādina laiku vai gluži otrādi skrien tam pa priekšu, aizraujot līdzi skatienu perspektīvas bezgalībā. Telpa, kura veido sava laika atmiņu.
Jaunākie darbi reflektē par šajā gadā iegūto, iepriekš nepiedzīvoto laika pieredzi,” Vineta Kaulača.

Vinetas Kaulačas izstāde „Uzgaidāmā telpa” ne tikai atspoguļo jaunās laika un telpas attiecības un stāvokļus, bet rāda arī jaunu sākumpunktu – pašpietiekamu un brīvu no tā radītāja. Jaunākās gleznas ir neatkarīgas no to priekštečiem un nav arī to turpinājums. Tās atklāj jaunu izlaušanos Vinetas Kaulačas glezniecībā. (Ilze Žeivate)

Vineta Kaulača ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā (2002). Studējusi Berlīnes Mākslas Universitātes Vizuālās komunikācijas nodaļā (1999-2000, Vācija) un Humbolta Valsts universitātes Foto un Glezniecības nodaļās (1995-1996, Kalifornija, ASV). Izstādēs piedalās kopš 1990. gada. Piedalījusies vairāk nekā 80 grupas izstādēs un sarīkojusi 27 personālizstādes Latvijā un ārpus tās.
Vinetas Kaulačas nozīmīgākās pēdējo gadu izstādes: Forces, ArtNumber 23 galerija, Londona, Lielbritānija (2020); Sapņi ir telpas, Kunstraum der Ringstrassen Galerien, Vīne, Austrija (2019); Pārvietojumi / Starp armiņu un iztēli, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Daugavpils, Latvija (2019); Art Project of Global Affairs of Art, Lichtraum galerija, Vīne, Austrija (2018); 100 Latvijas mākslā, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Daugavpils, Latvija (2018); personālizstāde Pārklājumi, Māksla XO galerija, Rīga, Latvija (2018); personālizstāde Kaleidoskops, Latvijas Republikas pastāvīgā pārstāvniecība ES, Brisele, Beļģija (2017); Women Power, Meison galerija, Ņujorka, ASV (2017); Arte Laguna Prize finālistu izstāde, Nappe Arsenāle, Venēcija (2017); Hiperreālisms. Virziena variācijas Latvijā, izstāžu zāle Arsenāls, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīga, Latvija (2017).
Vinetas Kaulačas darbi atrodas nozīmīgās publiskās kolekcijās: Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs (Rīga, Latvija), Art in Embassies. ASV vēstniecība (Rīgā, Latvija), Federculture (Roma, Itālija), Eiropas Parlamenta kolekcija (Brisele, Beļģija), Imago Mundi, Lučiano Benetona kolekcija (Itālija) u.c.
Gleznotāja dzīvo un strādā Rīgā, Latvijā.