Jaunumi

12.03. - 09.04.2020. KRISTAPS ZARIŅŠ "Laiks. Telpa. Apziņa"

12.03.-09.04.2020

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Pašportrets pēc 100 gadiem. 2020, audekls, eļļa, kr.zīmuļi, 50,5x40 cm

KRISTAPS ZARIŅŠ

Laiks. Telpa. Apziņa

Kristapa Zariņa glezniecība vienmēr skatītāju uzrunā ar reālismā balstītu formu – figūru, galvu pagriezieniem, sejas mīmiku un ķermeņu izliekumiem, krāsu bagātību un māksliniecisku provokāciju.
Jaunākā Kristapa Zariņa izstāde „Laiks. Telpa. Apziņa” pret skatītāju ir pavērsusi spoguli, kas atklāj sarežģīto mūsu pasaules kārtību un tās daudzslāņaino saturu, vienlaicīgi dokumentējot un analizējot visus apkārt notiekošos procesus. Daudzās figūras un svešie ķermeņi, ar kuriem varam identificēties, savstarpēji diskutē, atmasko, saplosa un provocē.
Kā Alise Aizspogulijā, skatītājs tiek ierauts telpā un pazūd laikā, izdzīvojot vienu sirreāli piesātinātu notikumu pēc otra...” (Ilze Žeivate)

„Ja man jādomā par Kristapa gleznu jēgu – domāt nav iespējams ne par krāsām, ne par formām kā tādām – es uzduros diviem elementiem, kas vedina šo jēgu sajēgt. Sejas izteiksme („mums viss augums ir seja”, kā atbildēja kāds indiānis uz misionāru jautājumu, kāpēc viņi staigā kaili) un norādes uz stāstu, kurā ķermeņa kā sejas izteiksme ir ievietota. Stāsts te ir tikai fons, ķermeņa izteiksme – atslēga.[...]
Ja man vajadzētu šo gleznu pasauli ar kaut ko salīdzināt, es teiktu, ka tā līdzinās mēma un neaizsargāta cilvēka žestikulācijai pasaulē, kas ir trauksmaina, nežēlīga un nesaprotama, pasaulē, kas puto, sulo un asiņo, pasaulē, kas iesūcas dvēseles porās, liek dvēselei kustēties pašai nezināmā virzienā un vienlaikus slāpt pēc jauniem kustinātājiem – aizkustinātājiem, aizskārējiem, kaitinātājiem un kairinātājiem,[...]” Arnis Rītups.

Kristaps Zariņš beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1986). Kopš 2017. gada ir Latvijas Mākslas akadēmijas rektors. Sarīkojis vairāk nekā 20 personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs visā pasaulē.
Kristapa Zariņa darbi atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālā mākslas muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienībā (Rīga, Latvija), Mākslas Fondā (Maskava, Krievija), Krievijas kultūras ministrijas kolekcijā (Maskava, Krievija), Krievijas Mākslas akadēmijas kolekcijā (Maskava, Krievija) u.c.


Kristaps Zariņš. IZM. 2020, audekls, eļļa, 97x93 cm

Par izstādi vairāk:

https://www.tvnet.lv/6921350/atklata-lma-rektora-makslinieka-kristapa-zarina-personalizstade

https://www.youtube.com/watch?v=uJGQdckR6XI

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/labriit/kristapa-zarina-personalizstade-laiks.-telpa.-apzina-vares-redze.a127498/