Jaunumi

28.11.2019 - 13.01.2020 IVARS HEINRIHSONS "Haosa teorija"

28.11.2019 - 13.01.2020

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Mudžeklis. 2019, audekls, eļļa, 50x50cm

IVARS HEINRIHSONS

Haosa teorija


Izstādes nosaukumu „Haosa teorija” Ivars Heinrihsons izvēlējies kā raksturojošo lielumu savai daiļradei. „Haoss ir manī,” atzīst Ivars Heinrihsons – „tāpat kā zirgs ir manī.” Taču autoram pašam to neapzinoties, Ivara Heinrihsona līniju mudžekļi un to dinamika top par precīzu vizuālu skaidrojumu pašai Haosa teorijai.
„Haosa teorija ir zinātne par sarežģītām nelineārām dinamiskām sistēmām. Nelineārs šai gadījumā nozīmē rekursiju un algoritmu. Ar haosa dinamiskajām īpašībām saprot trajektorijas izmaiņu nepastāvību un neperiodiskumu.
Haoss nav juceklīgu struktūru kategorija. Haoss ir daudz augstāka kārtības forma. Tieši no haosa rodas kārtība. Vēl vairāk – arī pašā haotiskajā haosā ir kārtība, un pastāv pat haosa attīstības scenārijs[..].” (V.Karpuhins).
Haosā katru lietu ietekmē cita un, jebkas pret jebko citu mijiedarbojoties, līdz ar to ietekmē. Haosa simbols mitoloģijā ietver visus virzienus. Tieši tāpat Ivara Heinrihsona līniju trajektorijas aptver visus virzienus – „manu gleznu kompozīcijai jābūt skaidrai un nolasāmai no jebkura gleznas pagrieziena.” (I.Heinrihsons)
Darbi izstādē „Haosa teorija” demonstrē Ivara Heinrihsona vēlmi strukturēt, neatsakoties no haosa, bet izmantojot tā saknes.
„Haoss ir jāpiedzīvo. Līdz haosam ir jānonāk!
Haosa sākums ir brīva kustība. Notiek kļūdīšanās, bet kāda no kļūdām var novest pie skaidrības, veidojot sistēmas, struktūras, hierarhiju.
Man patīk kārtot ... visu mudžināt un tad to atmudžināt.
Es esmu haoss.
Haoss ir manī,” Ivars Heinrihsons.

Ivars Heinrihsons - gleznotājs, pedagogs, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks – ar savu neatkārtojamo glezniecības stilu, izsmalcinātu ahromātisko krāsu paleti, kaligrāfisku žestu un ekspresiju Latvijas mūsdienu glezniecībā ieņem nozīmīgu lomu.
Ivars Heinrihsons darbi atrodas publiskajās kolekcijās – Latvijas Nacionālā Mākslas muzejā un Latvijas Mākslinieku savienības muzejā Rīgā, Latvijā; Antonio Pérez Fonda mūsdienu mākslas muzejā Kuenkā, Spānijā; Frīdemana Štokarta kolekcijā Minhenē, Vācijā; Grafikens Hus kolekcijā Mariefredā, Zviedrijā; Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas kolekcijā (ERAB) Londonā, Lielbritānijā; Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Krievijā; Zimmerly Art Museum - Nortona un Nansijas Dodžu kolekcijā Ņūdžersijā, ASV.

Vairāk par izstādi:

https://www.diena.lv/raksts/kd/maksla/haoss-bilzu-ramiti.-ivara-heinrihsona-izstades-_haosa-teorija_-recenzija-14233014

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/maksla/tu-pieradini-zirgu-zirgs-pieradina-tevi-gleznotaja-heinrihsona-izstades-haosa-teorija-recenzija.a342645/?fbclid=IwAR1L2hAFe2tr__8hQoZLB4vVp38zAIEGA2h1SBDxQ06RqX2Z1Znc9kUkqfg

https://www.facebook.com/simtsgramikulturas/videos/vb.334090360025687/715221195669842/?type=2&theater