Jaunumu Arhīvs

08.06. - 08.07.2023 ĢIRTS MUIŽNIEKS "Jūrmala"

08.06. - 08.07.2023

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Jūrmala. 2023, oil, application on canvas, 170x163 cm

ĢIRTS MUIŽNIEKS

Jūrmala


„Kopš piedzimšanas mirkļa es dzīvoju Lāčplēša ielā Rīgā kādā jūgendstila namā. Mana mājas sajūtas centrējās ap Aleksandra Ņevska baznīcu un Lāčplēša / Tērbatas ielas krustojumā. Visai spontānais lēmums pārcelties uz veco koka māju Jūrmalā sākotnēji nešķita kas tāds, kurš varētu mainīt manu  ritmu. Taču, kļūstot par Jūrmalas vietējo, es nokļuvu pasaulē, kuras enerģētiskais lauks mani ierāva pilnīgi citā virpulī. Tagad kārtību bieži vien nosaka vējš, plūdi, sausums, karstums; dzeņi pagalmā un, lapsa pie vietējā veikala; un koka māja, kas pieprasa iedziļināšanos un mīlestību pret sevi. Jūrmalā līdzās dzīvo spožums un posts, pagātnes rēgi un skaistie tēli. Būves elements, kas ir viens no šīs izstādes atskaites punktiem, zināmā mērā ir kā simbols, nostalģiska norāde uz Jūrmalas pasauli - kāda tās daļa lēnām izzūd, izplēn un tomēr joprojām ir klātesoša. Tai nepieciešama mīlestība un vienlaikus tā spoguļo, kā dažādas realitātes un laiki pārklājas, veidojot telpu, kurā nokļūstot atklājas bezgalīgi daudzi nospiedumi. Es tos īpaši nemeklēju, tie atnāk pie manis paši.
Izstādē ir turpinājums pirms pāris gadiem aizsāktajai džutas sērijai, kuras sākumpunkts bija vēlme pietuvoties brīnuma noslēpumam; grieķu mistērijas un Bībeles sižeti; tiekšanās pēc atklāsmes un īstās realitātes, ko cilvēkam nav dots redzēt. Šī audekla sarežģītība, struktūra zināmā mērā ir kā simbols tam, cik bezgalīgi garš un nebeidzams ir ceļš pie lielajām patiesībām. Jūrmala man palīdz” – Ģirts Muižnieks, 2023.

Ģirta Muižnieka ekspresīvo glezniecību raksturo impulsivitāte, improvizācija un krāsu izsmalcinātība. Kad viņš sāka piedalīties izstādēs, viņa glezniecības “temperaments un spēcīgā krāsa” pievērsa publikas uzmanību. Viņa darbi tika raksturoti kā “spontānā glezniecība”, un uzreiz tika ievērots, ka “alla prima studijas veido brīvākos māksliniekus”. Viņa glezniecība bieži vien tiek salīdzināta ar dzeju. Viņš glezno uz grīdas: lejot, pilinot un pludinot krāsas vienu uz otras tā, lai to radītie krāsu laukumi un līniju ritmi veidotu jaunu realitāti, kas pilna ar asociācijām.” (Viktors Miziano)

Ģirts Muižnieks beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju (1982) pie gleznotājas Intas Celmiņas. Dzīvo un strādā Jūrmalā, Latvijā. Viņa darbi atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienības muzejā (Rīga, Latvija), Zuzānu kolekcijā, Mākslas centrs Zuzeum (Rīga, Latvija), M. K. Čurļoņa Nacionālajā mākslas muzejā (Kauņa, Lietuva), Valsts Tretjakova galerijā (Maskava, Krievija), Krievijas Kultūras ministrijā (Maskava, Krievija), Gruzijas Mākslas muzejā (Tbilisi, Gruzija), Eiropas Centrālās bankas kolekcijā (Frankfurte, Vācija)