Jaunumu Arhīvs

03.09. - 10.10.2020 IEVA ILTNERE "Diapozitīvu vakars"

03.09. - 10.10.2020

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Marija. 2020, audekls, eļļa, 40x30 cm

IEVA ILTNERE

Diapozitīvu vakars


Novatoriskā, vienmēr laikmetīgā un aktuālā, delikātā, skaistā un sievišķīgā, izsmalcinātā vissīkākajās detaļās un pustoņos, pieklusinātā un drosmīgā. Gleznotāja.
Savā jaunākajā izstādē Ieva Iltnere ir tā pati un tomēr pavisam cita, kādu viņas skatītājs ir pieradis redzēt. Nav politikas, nav globālu jautājumu iztirzāšanas. Izstādes centrā ir ģimene, cilvēki, kas ir mums līdzās – tie, bez kuriem nav ne mūsu pagātnes, ne mūsu nākotnes. Ieva Iltnere ir noņēmusi plīvuru un ļauj mums pienākt pavisam tuvu. Ieskatīties viņas dziļi personiskajās atmiņās un atmiņu sajūtās.

„Izstādes ideja radās no bērnības diapozitīviem.
Izbalējušas krāsas, izgaismoti kadri, švīkājumi, miglains 'pirksts’ attēla stūrī, fragmentācija, neskaidrība... Tas viss dod vietu iztēlei.
Pārnesums, pārklāšanās, sablīvēšana. Laika nobīde un personiskā pieredze rada atšķirību uztverē.
Kas ir tas ko mēs redzam? Kas ir tas vērtīgais pie kā apstājas mūsu skatiens? Kas ir tas pats un tomēr cits?
Galvenā tēma tapa kā Laiks. Sirreālas neiespējamās tikšanās. Ir arī fikcija un pārspīlējums. Noslēpumi atklājas pamazām. Ir vajadzīgs laiks,” Ieva Iltnere, 2020.

Izstāde „Diapozitīvu vakars” ir kā laikā apstājies mirklis, kas Ievai Iltnerei ir svarīgs, lai dzīvotu, radītu, gleznotu.
„Mēs esam ieskauti tādā kā savējo tīmeklī. Latvijā dzīvo mani bērni. Šeit ir manu vecāku kapi. Es nevaru iedomāties dzīvot citur! Latvijā jūtos kā puķe podā. Turos ar visām saknēm. Šeit ir labi.”

Ieva Iltnere (1957) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu, Induļa Zariņa meistardarbnīcu (1982). Kopš 1980. gada sarīkojusi 24 personālizstādes un piedalījusies vairāk nekā 90 nozīmīgās grupas izstādēs Latvijā un ārzemēs.
Ievas Iltneres gleznas atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālā Mākslas muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienības muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā (Rīga, Latvija), Ludviga muzejā (Āhene, Vācija), Eiropas Centrālās Bankas mākslas kolekcijā (Frankfurte, Vācija), Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā, Rutgersas universitātē (Ņūbransvika, Ņūdžersija, ASV), Valsts Tretjakova galerijā (Maskava, Krievija).
2017. gadā Ieva Iltnere apbalvota ar Trīs Zvaigžņu ordeni.

Vairāk par izstādi:   

https://www.diena.lv/raksts/kd/recenzijas/attelu-atminu-vara.-ievas-iltneres-personalizstades-_diapozitivu-vakars_-recenzija-14249324

https://www.diena.lv/raksts/kd/maksla/laujos-tam-kur-bildes-mani-ved.-galerija-_maksla-xo_-aplukojama-ievas-iltneres-personalizstade-_diapozitivu-vakars_-14248555

https://www.youtube.com/watch?v=UONvxF0GDco

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/galerija-maksla-xo-apskatama-ievas-iltneres-izstade-diapozitivu-.a133915/

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/maksla/gleznotaja-ieva-iltnere-aicina-uz-diapozitivu-vakaru.a373013/

https://www.delfi.lv/kultura/news/art/foto-galerija-maksla-xo-atklata-gleznotajas-ievas-iltneres-izstade.d?id=52437429