Jaunumu Arhīvs

15.11. - 11.12.2018. OLGA ŠILOVA "Milda trīs ceturtdaļu pagriezienā"

15.11 - 11.12.2018

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

OLGA ŠILOVA

Milda trīs ceturtdaļu pagriezienāGranīta Milda. 2018, granīts, 98,5x35x25,5 cm

Tautumeitas profils uz Latvijas  pirmskara sudraba piecu latu monētas, kur reversā attēlota cēla jauna sieviete ar vainagu galvā un vārpām, kļuva par tēlnieces Olgas Šilovas neizsmeļamu iedvesmas avotu un ilggadēju radošu projektu, kas aizsākās 2009. gadā un skatītājiem tiks atklāts Latvijas Valsts neatkarības 100 gadu jubilejā, Olgas Šilovas personālizstādē „Mildatrīs ceturtdaļu pagriezienā”.

„Mani fascinēja monētas maģiskais spēks, tās plastiska, kā arī tās vēsturiskais konteksts. Pieclatnieks kļuva par Latvijas neatkarības simbolu un tās vizuālais atveidojums, ko tautā sauc par Mildu, asociējas ar Latvijas tēlu.
Gadiem ejot, Mildas tēla semantika mainījās līdzi Latvijas vēsturei, simbols ieguva jaunu spēku, kļuva dziļāks un sīkstāks. Monētu glabāja kā talismanu, nododamu no paaudzes paaudzei. No tautumeitas tikumības un sirdsskaidrības simbola, līdz mūsdienu Latvijas Valsts identitātes zīmei – ceļš, kuru gāja Milda līdzi Latvijas liktenim.
Veidojot monētas portretu kā apaļskulptūru, realizēju vēlmi redzēt Latvijas simbolu sejā. Tas ir pētījums, kura rezultātā var ieraudzīt tautu meitas vaibstus pretskatā, „ieskatīties viņai acīs” – smalks konceptuāls žests ar vairākām uztveres dimensijām,”
Olga Šilova, 2018.

Izstādē „Mildatrīs ceturtdaļu pagriezienā” skatāmas Olgas Šilovas skulptūras bronzā, granītā, alumīnijā un poliuretānā, kā arī video filmas projekcija, kuras autore ir LMA vizuālas komunikācijas apakšnozares studente Alise Sondōre.  


Olga Šilova beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu (1991). Kopš 2010. gada ir asociētā profesore Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības katedrā. Izstādēs piedalās kopš 1987. gada, sarīkojusi 13 personālizstādes. Olgas Šilovas darbi atrodas vairākās publiskās mākslas kolekcijās: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīga, Latvija), Jūrmalas Mākslas Muzejs (Jūrmala, Latvija), Ventspils muzejs (Ventspils, Latvija), Swedbank mūsdienu mākslas kolekcija (Rīga, Latvija), Ventspils Nafta (Ventspils, Latvija), Latvijas Bankas kolekcija (Rīga, Latvija), Royal Copenhagen (Kopenhāgena, Dānija), Murcia Futura fonds (Mursija, Spānija), Tojamuras Starptautiskā tēlniecības biennāles organizācijas komiteja Hokaido (Hokaido, Japāna). 

Vairāk par izstādi:

https://www.diena.lv/raksts/kd/recenzijas/izstades-_milda-tris-ceturtdalu-pagrieziena_-recenzija.-ieskaties-acis-tautumeitai-14209983

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/olgu-silovu-skulpturam-iedvesmo-tautumeitas-profils-uz-sudraba-p.a112298/?fbclid=IwAR1v7nl0ZL5xyUC0_IMgL93znjZv9qKhTCxdMTgBjq_oX1BjV9ALlru_vP0

https://rus.lsm.lv/statja/kultura/kultura/milda-pokazala-istinnoe-lico.a300303/

https://rus.lsm.lv/statja/kultura/kultura/skulptor-shilova-predlozhila-mildu-v-formate-3d-kultura1kb.a299818/?fbclid=IwAR1uvijU2D_nNaBRsZ-5rAXy0zzBjf4Xr7qpJcvcWVgwlltF5xSxmnC1sTI

https://www.youtube.com/watch?v=-Ynl3a6T3AE