Jaunumu Arhīvs

10.05. - 29.05.2018 RŪTA KATILIŪTE "Sinonīmi"

10.05. - 29.05.2018

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

It kā. 2016-2017, audekls, eļļa, 160x110 cm

RŪTAS KATILIŪTES abstrakcijas SINONĪMI


Sadarbībā ar Lietuvas galeriju “Meno Niša” (Viļņa) un vienu no ievērojamākajām abstraktās glezniecības pārstāvēm Lietuvā – Nacionālās kultūras un mākslas balvas laureāti Rūtu Katiliūti,
no 2018. gada 10. maija līdz 29. maijam Rīgā, “Māksla XO” galerijā, tiks atklāta Rūtas Katiliūtes personālizstāde „Sinonīmi”. Izstāde aptvers visjaunākos mākslinieces darbus, kas tiek gatavoti īpaši Rīgas izstādei, kā arī iepriekšējo gadu gleznas.

Rūta Katiliūte (1944) vienmēr bijusi konsekventa abstraktās glezniecības proponente Lietuvā – pēc Viļņas Mākslas institūta absolvēšanas 1968. gadā, gleznotāja atteicās no figurāliem motīviem un stāstošiem elementiem, lai pilnībā iegrimtu tīras formas, krāsas un emociju meklējumos. Laika gaitā tas padarīja viņas vārdu par sinonīmu abstrakcionismam Lietuvā. 2016. gadā Rūta Katiliūte kļuva par Lietuvas Nacionālās kultūras un mākslas balvas laureāti.

Lietuviešu mākslas zinātniece un Rūtas Katiliūtes daiļrades pētniece Dr.Raminta Jurėnaitė saka: „Rūtas Katiliūtes darbi ir spējuši bagātināt vienu no vismeditatīvākajām 20. un 21. gadsimta abstraktās glezniecības tradīcijām. Iedvesmojoties no Marka Rotko, Īva Kleina un Gotharda Graubnera, viņa turpina pētīt monohromu abstrakto gaismas glezniecību, un meklē veidus kā uz audekla tvert kosmisko enerģiju, pārpasaulīgo gaismu un meditatīvi dziļo un bezgalīgo telpu. Tajā pašā laikā viņas gleznas ietver vairāk emociju un ir pieejamākas nekā augstāk minēto priekšgājēju darbi. Vieglas melanholijas gleznotāja, viņa iekustina iztēli un liek gaismai vizuļot.”

Rūtas Katiliūtes gleznas top klusumā un spēj pilnībā atklāties tikai klusumā. Šajos darbos telpai nav nekādas saistības ar realitātes iluzoru attēlojumu. Telpas motīvs tiek izteikts kā kosmiskās telpas sajūta un meditācijā uzkrātas enerģijas rezultāts.
Kopš 20. gadsimta septiņdesmito gadu beigām māksliniece ir izkopusi šo sev raksturīgo glezniecības valodu, kur neskaitāmie krāsu slāņi veido nebeidzama dziļuma un dūmakas ilūziju. Šis iespaids tiek pastiprināts ar atsevišķu krāsu īpaši smalku tonālu ēnojumu. Gleznotājas individualitāte atklājas savdabīgā zilā krāsā un tās niansētajos un sensitīvi smalkjūtīgajos toņos. Zilais pulsē no blāvi debeszilā līdz pat košajam itāļu zilajam, sevī iemiesojot visas melanholijas nokrāsas. Savukārt baltais staro kā alabastrs vai pāriet matētos toņos.

Rūtas Katiliūtes personālizstāde “Sinonīmi” apkopo mākslinieces pēdējo gadu darbus izsmalcinātā un niansētā ekspozīcijā. Atsakoties no krāsu sadursmēm, gleznas kārtosies izsmalcinātās pārejās, aicinot skaitītāju nodoties lēnai, meditatīvai vērošanai, lai atrastu savu personīgo sinonīmu abstrakcijai. Rūtas Katiliūtes minimālistiskie monohromie darbi sniedz daudzas tā versijas. Līdzās zilajiem audekliem, kas ir kļuvuši par mākslinieces vizītkarti, māksliniece izstādīs baltos, pelēkos un piķa melnos.
„Sinonīmi” ir izaicinājums un ielūgums skatītājam atrast savu pieeju Rūtas Katiliūtes gleznām, tā kā vienam abstrakcija var nozīmēt nenoteiktību un neesamību, kamēr citi tajā saskata atmosfēru, horizontu, esību. Rūtas Katiliūtes daiļrade izsauc dažādas interpretācijas, no kurām daudzas atsaucas uz dabas meditatīvajiem efektiem. Pateicoties savai mīlestībai pret zilo, viņas gleznas bieži vien tiek salīdzinātas ar mākoņiem, debesīm, ūdeni, miglu, utt.
„Būtu pārāk abstrakti klasificēt Katiliūtes gleznas kā vienkāršas abstrakcijas. Lai tās uztvertu, nepieciešams iesaistīt visas cilvēka maņas, kamēr sinonīmi ir nepieciešami, lai pastiprinātu iespaidu. Vērojot sensitīvās krāsu nianses un telpisko plastiku, daži redzēs attālu horizontu vai gaisa vibrācijas ar miglu, kamēr citi saskatīs arhetipiskas krustu formas, ainavas vai vienkāršus krāsu laukus”- Sonata Baliuckaite.

Kopš 1990. gadiem Rūtas Katiliūtes abstraktā glezniecība labi pazīstama arī ārpus Lietuvas robežām – Vācijā sarīkotas vairākas personālizstādes Bīlefeldē (1990), Verdenē (1991), Minhenē (1996), Berlīnē (2004), un darbi izstādīti nozīmīgās grupas izstādēs. Tai skaitā arī Latvijā – 1991. gadā gleznotāja sarīkoja personālizstādi galerijā "Kolonna", kā arī 2012. gadā piedalījusies grupas izstādē galerijā "Antonija".
Rūtas Katiliūtes darbi atrodas vairākās svarīgās publiskās kolekcijās: Lietuvas Mākslas muzejā (Viļņa, Lietuva), M. K. Čurļoņa Nacionālajā mākslas muzejā (Kauņa, Lietuva), Valsts Tretjakova mākslas galerijā (Maskava, Krievija), Eiropas Parlamentā(Brisele, Beļģija), MO Muzejā (Viļņa, Lietuva), Salustowicz galerijā (Bīlefelde, Vācija).