Jaunumu Arhīvs

03.05. - 03.07.2018 MĀKSLA NO LATVIJAS. IVARS HEINRIHSONS Antonio Pérez Fonda mūsdienu mākslas muzejs Kuenkā, Spānijā

03.05. - 03.07.2018

Antonio Pérez Fonda mūsdienu mākslas muzejs

Kuenka, Spānija

IVARA HEINRIHSONA personālizstāde

„Māksla no Latvijas. Ivars Heinrihsons”

Latviešu gleznotāja Ivara Heinrihsona personālizstāde "Māksla no Latvijas. Ivars Heinrihsons" no 2018. gada 3. maija līdz 3. jūlijam skatāma vienā no prestižākajiem Spānijas abstraktās mākslas muzejiem -Antonio Pérez Fonda mūsdienu mākslas muzejā Kuenkā. Šī izstāde ir daļa no Ivara Heinrihsona ceļojošo izstāžu projekta „Māksla no Latvijas. Ivara Heinrihsona donkihotiskie sveicieni Latvijas simtgadē” Spānijā 2018. gadā.

Latviešu un spāņu kultūru mijiedarbe spilgti iezīmējās 20. gadsimta 30. gados ar latviešu filozofa, psihologa un tulkotāja Konstantīna Raudives personību un Migela de Servantesa daiļdarba par Donu Kihotu pirmo tulkojumu latviešu valodā. Ciešo saistību ar Spānijas glezniecību un līdzības ar donkihotisko garu var skatīt arī latviešu mūsdienu gleznotāja Ivara Heinrihsona daiļradē – 20. gadsimta 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā Ivars Heinrihsons atsakās no „krāsainības” glezniecībā un apzināti izvēlas ahromātisko krāsu paleti – pelēko un melno atklājot pie El Greko, Goijas specifisko ķieģeļsarkano sajūtot kā savu, bet savos zīmējumos ieraugot Tapjesam piemītošo īpašo brūno. Arī Ivara Heinrihsona ekspresīvajos zirgu skrējienos - melni baltajā un pelēkajā līniju žestā - sajūtams spāņu gars, Antonio Sauras izteiksmes dramatisms un spriedze.
Ivars Heinrihsons ir šī laika viena no spilgtākajām personībām Latvijas glezniecībā - spožs neoekspresionisma pārstāvis Latvijas mūsdienu mākslā un daudzus gadus arī glezniecības profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Spāņu glezniecību viņš vairākkārt pētījis savos ceļojumos pa Spāniju, studējot gan mākslinieku darbus muzejos, gan apbraukājot viņu radošo vidi. Apmeklēt Spāniju Ivaram Heinrihsonam nozīmē pietuvoties Goijam, El Greko, Antonio Sauram ne tikai virtuāli, bet tiešā kontaktā - caur viņu mākslu, lokālo vidi, mentalitāti. Izjūtot tos kā savējos, kaut ģeogrāfiski atrodoties pretējās Eiropas pusēs.

Ivars Heinrihsons (1945) beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju (1973). Viņa darbi atrodas publiskajās kolekcijās – Latvijas Nacionālā Mākslas muzejā un Latvijas Mākslinieku savienības muzejā Rīgā, Latvijā; Frīdemana Štokarta kolekcijā Minhenē, Vācijā; Grafikens Hus kolekcijā Mariefredā, Zviedrijā; Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas kolekcijā (ERAB) Londonā, Lielbritānijā; Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Krievijā; Zimmerly Art Museum - Nortona un Nansijas Dodžu kolekcijā Ņūdžersijā, ASV.

Ivara Heinrihsona ceļojošo izstāžu projekts Spānijā ir daļa no Latvijas valsts simtgades svinību programmas, kas tapis pateicoties Latvijas Republikas vēstniecībai Spānijas Karalistē sadarbībā ar Māksla XO galeriju Rīgā, Antonio Pérez Fondu un Kuenkas provinces vadību.

              

 
Par izstādi vairāk:

https://fundacionantonioperez.com/index.php/es/home/fundacion-antonio-perez/noticias/701-letonia-celebra-su-centenario-con-una-exposicion-de-ivars-heinrihsons-en-la-fundacion-antonio-perez

https://fundacionantonioperez.com/index.php/es/

http://arterritory.com/lv/dzivesstils/atklasanas/7439-fotoreportaza_ivara_heinrihsona_personalizstades_atklasana_antonio_perez_fonda_spanija/