Jaunumi

12.04. - 22.04.2018 IVARS HEINRIHSONS "Māksla no Latvijas. Ivara Heinrihsona donkihotiskie sveicieni Latvijas simtgadē"

12.04. - 22.04.2018

Convento de Capuchinos

Plaza de Don Quijote 2, Esquivias, Toledo, España

IVARS HEINRIHSONS

Māksla no Latvijas. Ivara Heinrihsona donkihotiskie sveicieni Latvijas simtgadē


No 2018. gada 12.  līdz 22. aprīlim Spanijas pilsētas Eskivias (Esquivias) kādreizējā klostera telpās, tagad Domes izstāžu zāle Convento de Capuchinos skatāma latviešu gleznotāja Ivara Heinrihsona ceļojošā izstāde "Māksla no Latvijas. Ivara Heinrihsona donkihotiskie sveicieni Latvijas simtgadē" (Arte de Letonia. Saludos de Ivars Heinrihsons al estilo quijotesco para Letonia en su Centenario), kas šī gada laikā apceļos Spānijas centrālā reģiona Kastija de la Manča (Castilla de la Mancha) pilsētas.
Eskivias pilsēta, kas atrodas Toledo provincē īpaši izceļas kā vieta, kur Migels Servantess apprecējās, dzīvoja, rakstīja un iedvesmojās literatūras šedevram “Don Quijote”. Muzejs-māja, kurā Servantes dzīvoja Casa de Cervantes piesaista tūristus ne tikai no Spānijas, bet arī no citām valstīm. Kā ikgadēja tradīcija šī gada 20. aprīlī Convento de Capuchinos zālē vienlaicīgi ar Ivara Heinrihsona ceļojošo izstādi notiks Don Kihotem veltīts pasākums -Dona Kihotes lasījumi, kurā piedalīsies vēstnieki no Madrides.
Izstāde ir daļa no Latvijas valsts simtgades svinību programmas, kas tapusi pateicoties Latvijas Republikas vēstniecībai Spānijas Karalistē sadarbībā ar Māksla XO galeriju (izstādes kuratore Ilze Žeivate).

Ivara Heinrihsona ceļojošo izstādiveido divas daļas – 10 zīmējumu sērija par Dona Kihota tēmu „Cīņa ar dzirnavām” un 11 gleznu cikls „Spānijas zīmes”, kas reflektē par spāņu kultūras ietekmi uz latviešu radošajām personībām, t.s., arī pašu Ivaru Heinrihsonu.


Zīmējumu sērija „Cīņa ar dzirnavām”, caur mākslinieka prizmu atklāj romānā pausto filozofisko ideju par personību un tās vietu pasaulē, kur straujais laika ritējums prasa, lai cilvēks dzīvotu un attīstītos tam līdzi, nevis kūļātos pagātnes ēnā, velti cenšoties atdzīvināt sen pagājušās nevajadzīgās tradīcijas. Kā to trāpīgi reiz sacījis “Dona Kihota” autors Migels de Servantess: "Ieskaties pats sevī, mēģini sevi izprast, un tā ir visgrūtākā izprašana, kādu vien var iedomāties. Izpratis pats sevi, tu neuzpūtīsies kā varde, kas gribēja līdzināties vērsim".

Estramadūra II. 2017, audekls,eļļa, 130x97 cm

Savukārt  gleznu sērija „Spānijas zīmes” atspoguļo Ivara Heinrihsona ceļojumu iespaidus pa  Spāniju daudzu gadu garumā. „Tur ir Estramadūra - brauciens pa kalniem caur pelēkai, rasojošai gaisa masai. Monotona, nemainīgi dūmakaina daba, kā miglas valstībā. Pa šauru ceļu - no viena kalna uz otru, augšā - lejā. Koku stumbri mākonī, govis kā spoki. Sajūta kā ārpus laika.
Tur ir ceļš uz Gvadalupi un Campo de Criptana ar Dona Kihota dzirnavām. Pelēka diena, brīžiem saule caur mākoņiem. Vējš - tāds, ka kaut kur jāturas, lai neaizrauj. Servantess te ir bijis...”
tā Ivars Heinrihsons redz Spāniju un tās dabu, atklājot to savās gleznās.

Ivars Heinrihsons ir šī laika viena no spilgtākajām personībām latviešu tēlotājā mākslā - gleznotājs, spožs neoekspresionisma pārstāvis latviešu mūsdienu glezniecībā un daudzus gadus arī glezniecības profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Spāņu glezniecību Ivars Heinrihsons vairākkārt pētījis savos ceļojumos pa Spāniju, studējot gan mākslinieku darbus muzejos, gan apbraukājot viņu radošo vidi. Apmeklēt Spāniju viņam nozīmē pietuvoties Goijam, El Greko, Antonio Sauram ne tikai virtuāli, bet tiešā kontaktā - caur viņu mākslu, lokālo vidi, mentalitāti. Izjūtot tos kā savējos, kaut ģeogrāfiski atrodoties pretējās Eiropas pusēs.

Vairāk par izstādi:

http://thediplomatinspain.com/letonia-celebra-su-centenario-en-esquivias-con-arte-sobre-el-quijote/