Jaunumu Arhīvs

27.10. - 21.11.2016. KIRILS PANTEĻEJEVS "Es esmu viņš"

27.10. - 21.11.2016

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

KIRILS PANTEĻEJEVS “Es esmu viņš”

 

Kirila Panteļejeva personālizstāde „Es esmu viņš“ veltīta attiecībām starp dažādām kultūrām un ar tām saistītām uzskatu sistēmām, tradīcijām un dzīves veidu.
Idejiski ekspozīcija tiek dalīta divās daļās, kur „rietumu“ daļas centrā tiek novietota skulptūra „Krusteniskās saites”, tēls, kas atspoguļo indivīda pretrunīgo un iekšējo cīņu pārpilno eksistenci vienlaicīgi gan garīgās, gan materiālās dimensijās. Viņš ir kā gumijas espanders, nostiepts starp dažādiem poliem, un katra viņa ķermeņa daļa veido savu simbolisko vektoru, kas parāda tiekšanos dažādu vērtību virzienā. Ar šo tēlu mākslinieks vienlaicīgi arī akcentēt rietumniecisko attieksmi pret cilvēka ķermeni civilizācijas vēstures gaitā, kur tas tiek pastāvīgi plosīts starp materiālām un garīgām galējībām. No ķermeņa glorifikācijas antīkajā pasaulē un renesanses laikā līdz viduslaiku inkvizīcijas nežēlībai un mūsdienu kaila cilvēka attēla devalvāciju caur tiražēšanu reklāmas un porno industrijās.
Turpretī „austrumu“ puses tēls atspoguļo attieksmi pret cilvēka ķermeni no Islama viedokļa - faktiski izvairīšanos no jebkādas cilvēka figūras interpretācijām. Fiziskais ķermenis tiek izsvītrots no attēlojamo objektu saraksta, un viss laukums tiek atdots garīgai dimensijai. Izmantojot keramiskās flīzes Alžīrijas karoga krāsās, kā risinājumu mākslinieks piedāvā ornamentālu kompozīciju, kas sevī satur arī zināmas antropomorfās iezīmes, kā mājienu par fiziskā ķermeņa neizbēgamo klātbūtni. Ar Alžīriju saistās daudz Kirila Panteļejeva bērnības atmiņu, kur viņa ģimene pavadīja divus gadus.
Izstādē „Es esmu viņš“ Kirils Panteļejevs vēlas izteikt savu attieksmi pret aktuālu tēmu, apejot politiskus un ideoloģiskus uzstādījumus, balstoties uz personīgu pieredzi un savām sajūtām.


Kirils Panteļejevs katrā projektā izvēlās īpašu, konkrētam kontekstam atbilstošu tehnikas, materiāla izmantošanas un profesionālo iemaņu definīciju, izmanto tradicionālas tēlniecības amata prasmes, instalācijas, vides objektu veidošanas tehnikas un performances mākslas elementus.
Kirils Panteļejevs 1994. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, stažējies Humbolta universitātē Kalifornijā, ASV. Mākslinieks sarīkojis 6 personālizstādes dažādās Rīgas galerijās un piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs. Konsekventi piedalās Latvijas Laikmetīgā mākslas centra rīkotajās ikgadējās izstādēs, Bolderājas vides mākslas akcijās, Pedvāles brīvdabas mākslas izstādēs un Rīgas Starptautiskajās tēlniecības kvadriennālēs. Strādā Latvijas Mākslas Akadēmijā Dizaina nodaļā. 


Par izstādi vairāk:

http://www.arterritory.com/ru/novosti/6073-kirill_panteleev._ja_jeto_on/

https://www.facebook.com/Arterritory/posts/1238514776219015

http://klasika.lsm.lv/lv/raksts/pasaza/4-izstades-kim-kirils-pantelejevs-xo-ieva-jurjane-alma-un-tomasa.a76277/

http://ltv.lsm.lv/lv/raksts/28.10.2016-starp-austrumiem-un-rietumiem.id83006/