Jaunumu Arhīvs

24.09. - 17.10.2015 PAŠPORTRETS

24.09. - 17.10.2015

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Vija Zariņa "Garām ejot" 2015, a/e, 45x30 cm

PAŠPORTRETS

FRANČESKA KIRKE, ILMĀRS BLUMBERGS, KRISTAPS ĢELZIS, MADARA NEIKENA, ZANE ILTNERE, OTTO ZITMANIS, HELĒNA HEINRIHSONE, RAIMONDS STAPRĀNS, ĢIRTS MUIŽNIEKS, KRISTIANS BREKTE, ATIS JĀKOBSONS, JANA BRIĶE, TATJANA KRIVENKOVA, MAIJA KURŠEVA, IVARS HEINRIHSONS, JĀNIS BLANKS, REINIS PĒTERSONS, ANNA HEINRIHSONE, ANNA AFANASJEVA, NORMUNDS BRASLIŅŠ, ANDRIS EGLĪTIS, KATRĪNA NEIBURGA, VIJA ZARIŅA, KASPARS ZARIŅŠ, GINTERS KRUMHOLCS, KRISTAPS ZARIŅŠ, RITUMS IVANOVS

No 24. septembra līdz 17. oktobrim Māksla XO galerijā skatāmi 27 mūsdienu vadošo latviešu mākslinieku pašportreti.

Mākslinieka portrets, pašportrets - žanrs, kas nav zaudējis aktualitāti visas mākslas vēstures gaitā. Tas ir mākslinieka skatījums uz laikabiedru, kolēģi, uz sevi. Tas var būt ironisks vai analizējošs, kritisks vai vērojoši konstatējošs. Mūsdienās ir zudis portreta žanram agrāk izvirzītais primārais uzdevums - pēc iespējas precīzāk atveidot portretējamo personu uz audekla vai citā materiālā. Mākslinieks izvēlas pats savu īpašo uzdevumu, ko risināt portretā - vai tās būtu krāsu attiecības, jaunas formas un izteiksmes meklējumi, spēles ar līnijām, faktūru, vai caur saviem individualitātes meklējumiem radīt laikmeta portretu. Vai tieši pretēji - caur smalki izstrādātām, atlasītām detaļām simboliski atklāt skatītājam savu iekšējo es, savu pasauli.

Personiskās identitātes meklējumi mūs pavada visu dzīvi. Tie var mainīties, transformēties, izkristalizēties, kā arī pazust un izšķīst jaunās pasaulēs. Tādēļ likās saistoši apstādināt mirkli un lūgt māksliniekiem fiksēt savu šā brīža izjūtu par sevi, kā arī uzaicināt skatītāju aizraujošā ceļojumā, iepazīstot katru no autoriem dziļāk un personiskāk.

Dalībai izstādē esam izvēlējušies uzaicināt 27 aktīvus mūsdienu autorus. Katrs no viņiem runā savā izteiksmes valodā izmantojot dažādus medijus - glezniecību, zīmējumu, grafiku, tēlniecību, video. Arī formas ziņā katrs ir īpašs - no pilnīgas abstrakcijas līdz hiperreālismam.

Māksla XO galerija /Ilze Žeivate, Ilona Arne