Raimonds Staprāns

Raimonds Staprāns (1926)


„Starp reālismu un abstrakcionismu – bazpriekšmetību pastāv plaša pelēkā zona, pa kuru, ceļu meklēdami, maldās tie, kuriem īsti nepatīk ne viens, ne otrs. Es laikam esmu viens no viņiem,” Raimonds Staprāns.

„Pēc sava rokraksta meklējumiem un ietekmju perioda 50. gados, kam raksturīga okera tonalitātes dominante ar melnām, tumši sarkanām un pelēkām ģeometriskām kompozīcijām, 60. gados Raimonda Staprāna rokraksts mainās. Redzams, ka māksliniekam kļuvušas tuvas minimālisma koncepcijas, kuras estētisku vērtību ieguva 60. gadu sākumā un radās kā reakcija uz abstrakto ekspresionismu.
Piekrastes ainavas Raimonds Staprāns gleznojis visos savas radošās darbības periodos, taču 60. gadu beigās tās attīrās no visa liekā: nav sižeta, nav nekādu priekšmetu, tikai viens, divi, augstākais, trīs krāsu toņi. Ainavas tiek novestas līdz galējībai, līdz savai pamatstruktūrai – horizonta līnijai. Bet šī radikālā vienkāršība nav nemaz nav tik vienkārša. Raimonda Staprāna audekli nav minimāli krāsu lauki plaknē, gluži pretēji – tie ir telpiski. Tikai dažas līnijas veido telpu, laukuma formu un dinamiku, nepārprotami radot ainavu. Šī abstrakcija ir reālistiska! Tieši tā arī Raimonda Staprāna mākslas pētnieks Pols Karlstrēms to sauc – reālistiskā abstrakcija.
Savukārt, laika posmā no 1975. gada līdz 1985. gadam Staprāns uzgleznojis dramatiski frustrētus darbus, kuros izlauzusies psiholoģiskas atklātības un eksistenciālu sāpju glezniecība. Šis biogrāfiski personiskais periods noslēdzas 80. gadu vidū, kad mākslinieks atgriežas pie tā, ko mākslā vienmēr uzskatījis par galveno – formas un krāsu attiecību jautājumiem.
Raimonds Staprāns nenodala abstraktu glezniecību no tēlojošas glezniecības. Viņu saista vienkāršas, tīras lietas. Viņš apbrīno, ja kādam izdodas vienkārši uzgleznot komplicēto,” Elita Ansone.

Raimonds Staprāns (1926) ir latviešu izcelsmes ASV mākslinieks un dramaturgs. 1952. gadā ieguvis bakalaura grādu mākslā un dramaturģijā Vašingtonas universitātē Sietlā. 1954. gadā ieguvis maģistra grādu mākslā Kalifornijas universitātē Bērkli, kas toreiz tika uzskatīta par abstraktā ekspresionisma galveno šūpuli. Viņa skolotāji – Hanss Hofmanis, Fēlikss Ruvolo, Sezana speciālists Erls Lorens un Karls Kastens.
1972. gadā tika sarīkota Raimonda Staprāna personālizstāde Rīgā ar priekšlasījumiem, taču tā tika slēgta jau nākamajā dienā pēc atklāšanas. Iemesls – bīstama dekadento Rietumu ietekme. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas ir sarīkotas 3 Raimonda Staprāna personālizstādes Rīgā: 1991. gadā Mākslas muzejā „Arsenāls”, 2006. un 2016. gadā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
Raimonds Staprāns sarīkojis vairāk nekā 60 personālizstādēs un piedalījies neskaitāmās grupu izstādēs visā pasaulē. Šobrīd mākslinieks dzīvo un strādā Sanfrancisko, ASV.

2003. gadā mākslinieks apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.