Mārīte Guščika

Mārīte Guščika (1980)

Mārītes Guščikas gleznieciskajā rokrakstā dominē abstraktas kompozīcijas un izteikti ahromātiska krāsu gamma, daudzslāņainā un pastozā glezniecībā atklājot smalkas pelēkā un melnā nianses.
Mākslas zinātniece Diāna Barčevska gleznotājas Mārītes Guščikas darbus raksturo kā jaunas, 21. gadsimta sievietes emociju barometru, kas rāda sajūtas, ar kurām viņa uztver pasauli. Kā skatītāji mēs kļūstam par cilvēka sajūtu, telpas un laika dinamikas lieciniekiem, kas var aizvest gan pagātnē, gan neapjaustajā tagadnē.
Savukārt mākslas kritiķis Pēteris Bankovskis apskatot Mārītes Guščikas 2016. gada personālizstādi "Patversme" raksta: "Melnpelēkajās, dinamiskiem virpuļiem, vērpetēm, atvariem, mutuļiem, rituļiem pārpilnajās gleznās[...] nav taisnu līniju, kurām sekot, vai leņķu, kam pieķerties. Šķiet, māksliniece vizualizē tekstā pieteikto meditāciju kā absolūti nelineāru procesu, kā atsvešināšanos no jutekliski tveramā, kā atsacīšanos no iespējas pieķerties.
Vai tā viņa dokumentē savu garīgo cīņu virzībā uz attīrītu, askētisku esamību? Vai varbūt tā – pretreakcija – būs tikai atelpa pirms kaut kā cita? To skatītājs nevar uzminēt. Bet man šī Mārītes Guščikas iedziļināšanās savā tumsas valstībā atgādina tos brīžus vai ikkatras sievietes dzīvē, kad, tumsnējot pēcpusdienas krēslai, viņa sēž, salikusi rokas klēpī, raugās tieši sevī, tieši pašā sirds dziļumā, bet ikdienas, sadzīves, attiecību (ar sevi un citiem) attēli virpuļo apkārt aizvien ātrāk, līdz pārvēršas troksnī, troksnis pāriet melodijā, melodija – klusā švīkstā, bet tas – klusumā."

Arī jaunākajā personālizstādē "Dzīvžogs" Mārīte Guščika turpina savu meditāciju, demonstrējot piesātinātu un vienlaicīgi atraisītību glezniecību, kas plūst pāri audekla robežām, aicinot skatītājam ienirt barokāli bagātajā glezniecības pasaulē.


Mārīte Guščika beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (2007). Kopš 2003. gada piedalījusies grupas izstādēs Latvijā un ārzemēs, sarīkojusi 5 personālizstādes.
Viņas darbi atrodas publiskās kolekcijās: Latvijas Nacionālā mākslas muzejā un Mūkusalas Mākslas salonā (Rīgā, Latvijā).