Kristaps Zariņš

Kristaps Zariņš (1962)

Kristapa Zariņa glezniecība vienmēr skatītāju uzrunā ar reālismā balstītu formu – figūru, galvu pagriezieniem, sejas mīmiku un ķermeņu izliekumiem, krāsu bagātību un māksliniecisku provokāciju.
Jaunākajā Kristapa Zariņa gleznu ciklā „Laiks. Telpa. Apziņa” redzama transcendentāla vide bez laika un telpas robežām, kurā satiekas dažādu laiku vēsturiski tēli ar dažādu gadu Kristapa Zariņa gleznu varoņiem. Pret skatītāju pavērsts spogulis, kas atklāj sarežģīto mūsu pasaules kārtību un tās daudzslāņaino saturu, vienlaicīgi dokumentējot un analizējot apkārt notiekošos procesus. Daudzās figūras un svešādie ķermeņi, ar kuriem varam identificēties, savstarpēji diskutē, atmasko, saplosa un provocē. Kā Alise Aizspogulijā, skatītājs tiek ierauts telpā un pazūd laikā, izdzīvojot vienu sirreāli piesātinātu notikumu pēc otra. (Ilze Žeivate, 2021.)

„Pašlaik māksla mākslas pēc ir zudusi, jo ir mainījies laikmets. Māksla runā un veidojas dialogā, māksla nav monologs. Radītie citu autoru darbi un to attēlojums manās gleznās ir burti no kā veidojas vārdi - teksts. Glezniecības tehnika palīdz iedzīvināt šo tekstu. Jāmēģina uzgleznot laba komēdija. Mocarts - “Burvju flauta”. Traģēdija - komēdija, līdzsvars.
Pēdējo divu gadu laikā esmu radījis četrpadsmit gleznu ciklu, kurā iekļauti daudzu pasaules gleznotāju un tēlnieku darbi un to līdzi nestās vīzijas un kultūrtelpa. Mākslas vēstures klātbūtne kopš bērnības ir rezultējusies manās kompozīcijās. Katrs darbs ir novele.
Ja Murakami var rakstīt par mākslinieku – portretistu, un Murakami nav gleznotājs, tad es varu mēģināt ar šo tekstu skaidrot un darīt saprotamākas savas gleznas skatītājam,” Kristaps Zartiņš, 2022.


Kristaps Zariņš beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1986). Kopš 2017. gada ir Latvijas Mākslas akadēmijas rektors. Sarīkojis vairāk nekā 20 personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs visā pasaulē.
Kristapa Zariņa darbi atrodas publiskās kolekcijās - Latvijas Nacionālā mākslas muzejā (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienībā (Rīga, Latvija), Mākslas Fondā (Maskava, Krievija), Krievijas kultūras ministrijas kolekcijā (Maskava, Krievija), Krievijas Mākslas akadēmijas kolekcijā (Maskava, Krievija) u.c.